Да отглеждаш дете е голяма отговорност и си е наистина сериозна работа, което поражда и доста въпроси, които трябва да съобразиш и обмислиш. Ако и ти обмисляш да ставаш майка скоро, ето няколко скромни съвета от мен.
Готова ли си да отговориш на нуждите на детето?
Не ме разбирай погрешно, родителството е страхотно! Но в същото време е и наистина много отговорно и сериозно. Повечето хора (включително и аз в началото) дори не подозират всъщност колко голям ангажимент и колко работа стои зад това да бъдеш майка – емоционално, физически, времево. Но да привикнеш с майчинството определено би било една идея по-лесно, ако все пак си подготвена и имаш някаква реалистична представа за това какво те очаква. Затова споделям малко размисли по темата:
Детето ти е малко и беззащитно и ще разчита на теб за всичко – храна, подслон, защита и сигурност, обич и внимание, насоки и напътствие, време. Нуждите, разбира се, се променят с времето и годините и понякога ще е стресиращо, трудно, изморително, изнервящо , предизвикателно. В никакъв случай не си лоша майка, ако се изнервиш, ядосаш, дори разплачеш понякога от безсилие и изтощение. Запитай се, готова ли си да посрещнеш всяка една нужда на детето, като дадеш всичко от себе си:
- Времето ти – отглеждането на дете е доживотен ангажимент. Без почивки.
- Енергия, грижа, внимание – всяко дете има нужда от отдаден родител, който дава цялата си любов, грижа и търпение.
- Планиране – да отглеждаш дете те научава, че имаш нужда от сериозни умения за планиране – на живота, на финансите, на отношенията, на времето.
- Материални придобивки, финанси – децата имат нужда от дрехи, памперси, храна, здравна грижа, училище и пр. Макар и финансовата страна да не е определяща в решението за деца, е доста сериозно перо, което няма как да не се обмисли.
Да имаш дете променя живота ти, наистина! Независимо какво казват всички – променя и теб. Ако пък вече имаш деца, то това ти е ясно, както и цялата радост и наслада, която върви ръка за ръка с всичко останало, свързано с това да бъдеш майка. Ако все още нямаш – препоръката ми е да общуваш с майки от обкръжението ти – това ще ти помогне да придобиеш по-ясна представа за това какво те очаква.
От каква подкрепа ще се нуждая, ако имам дете?
Вече го споменах по-рано, но да си родител е работа! На пълен работен ден. Независимо дали по стечение на обстоятелствата си сам родител или сте семейство, детето има нужда от непрекъснато внимание, отношение, грижа. Споделяйки грижите с партньор със сигурност е най-добрият вариант. Като млади и „прохождащи“ родители ще имате нужда от съдействие в ежедневните задачи (които никак не са малко) и неща като покупки, бебешки потреби, самото гледане (откъм време), финанси, в това дори просто да има с кого да си поговориш (наистина ключово понякога, повярвайтe!). Така че партньорът, приятелите, семейството – не ги неглижирайте и пазете добри отношения с тях.
Много двойки споделят отговорностите по отглеждането на дете. Все повече мои приятели се редуват в това кой и кога ще остава вкъщи, кой ще взима и води детето на детска и тн., това са само най-базови примери. Това понякога води и до повече от желаното ниво на стрес в отношенията. Независимо дали стресът присъства или не – връзката ви ще се промени. Да отглеждате дете съвместно изисква много добра комуникация помежду ви, компромиси, както и силна отдаденост в това да се подкрепяте и да заставате един зад друг дори (и особено!) в трудните моменти. Като цяло е хубаво да предвидиш нуждата от подкрепа и близки, защото ще ти бъде много по-спокойно и лесно.
Как ще се отрази бременността и раждането на здравето ти?
Макар в по-големия процент бременностите да преминават нормално, леко и без усложнения, разбира се има и някои рискове. Някои са по-скоро просто дискомфорт и неудобство, като гадене, прималяване, болки. Но сред по-сериозните проблеми са например хормонални нарушения, диабет, високо кръвно налягане и други. Затова е изключително важно и препоръчително още преди забременееш да си направиш всички профилактични – задължителни и препоръчителни прегледи, свързани със здравето ти. Не е шега.
Как ще се чувствам след като родя?
Както всичко свързано с бременността, така и това разбира се е строго индивидуално. Но все пак – нормално е през теб да преминат хиляди различни емоции и притеснения след раждането. Бременността и раждането предизвикват доста сериозни промени в организма ти на хормонално ниво, което от своя страна влияе доста интензивно върху чувствата ти.
Често срещани са – прилив на щастие и обич или пък тъга и тревожност. И двете са нормални. Много майки в началото се нуждаят от сериозна подкрепа от близките си (аз бях една от тях), за да преодолеят това състояние. Случва се жената да изпадне в небезизвестната следродилна депресия. Ако усещаш, че нещата наистина са сериозни – в никакъв случай не се притеснявай да се обърнеш към специалист по въпроса – няма нищо страшно и срамно.
И все пак – независимо как се чувстваш – знай че не си сама! Всички сме в това заедно и макар трудните моменти – майчинството е най-естественото и прекрасно усещане на света!