Има една тенценция и тя е, че колкото по-голямо става коремчето ти, толкова повече хората започват да те засипват с тяхното мнение и съвети и въпреки, че обикновено те са добронамерени, не винаги помагат. Всеки ден слушаш едни и същи заучени фрази: „Спи сега, докато все още можеш.“, „Хапни си, хапни си, все пак сега ядеш за двама.“ и т.н. Едно от нещата, които постоянно се повтарят на бъдещите майки например, е, че майчинските им инстинкти ще заработят веднага и винаги ще знаят от какво се нуждае малкото. Да, но никой не споменава, че това се случва с времето – в началото с бебето сте като абсолютни непознати – тепърва трябва да се опознавате и напасвате. Инстинктите ти не заработват от раз и това е абсолютно нормално, така че не се притеснявай J
Ето и какви са другите неща, които никой не ти казва:
След раждането трябва да искаш помощ от близките си.
Всяка жена иска да бъде най-добрата майка. Никой обаче не ти казва, че да си най-добрата майка не означава, че трябва да правиш всичко сама. Няма нищо неестествено в това да не знаеш какво да правиш. Няма нищо лошо в това да помолиш близките си за помощ – от къпането на малкото до домакинските задължения.
Кърменето е трудно.
Въпреки че кърменето е естествения начин на хранене, не винаги ни се отдава така лесно – дори в началото би могло да бъде и доста трудно начинание (докато ти и малкото се напаснете взаимно). Много майки минават трудно през този етап и се разстройват и обвиняват, а понякога дори се отказват от кърменето. „Иска ми се да ми бяха казали, че кърменето в началото може да е трудно, дори и позицията да е правилна и все пак да ми беше казал не спирай, не се отказвай, защото наистина все пак ще стане лесно, естествено и нормално“ споделят майки.
Следродилна депресия.
Не е необичайно, майката да изпадне в следродилна депресия – хормоните ти бошуват, а това в комбинация с липса на сън и плачещото и искащо внимание бебче, могат да те пуснат по влакчето на емоциите без проблем. Първият месец е труден и изключително емоционален, а малко се говори за това. Напълно естествено е и при много майки се случва да не могат да овладеят и да се справят с цялата емоция сами – ако усещаш, че и при теб е така – не само, че няма нищо лошо да се консултираш с личния си лекар.
Подробностите около раждането.
Масово хората забравят да подготвят бъдещата майка за самото раждане – какви са нейните очаквания и представи, както и какво действително може да бъде. Да, раждането може да е малко страшно и болезнено, но въпреки всичко, несъмнено си струва. Бъдещата майка може да иска да чуе реални съвети и насоки, които наистина биха били от полза.