Вземането на решение да кърмите започва с убеждението, че има начин да го направите. Заедно с това, добре е да сте подготвена за това, че кърменето се учи.Има тънкости, за които ако знаете предварително, ще преодолеете с по-малко усилие. Най-честите затруднения се появяват през първите 1-2 месеца и подкрепата от семейството и обучен консултант по кърмене са много важни.
А ето и още някои стъпки, които можете да предприемете, за да се подготвите за кърмене:
- Постарайте се за получите добри грижи по време на бременността, които могат да ви помогнат да избегнете преждевременно раждане. Бебетата, родени прекалено рано често се нуждаят от специални грижи, които могат да направят кърменето по-трудно, но и по-важно.
- Споделете с проследяващия бременността Ви плановете си да кърмите и попитайте дали мястото, където имате намерение да раждате има обучен персонал и организация в подкрепа на успешното кърмене. Някои болници са предприели специални мерки, за да се създаде възможно най-добрата среда за успешно кърмене. Те се наричат Болници приятели на бебето. В нашата страна има 12 такива болници.
- Посетете курс или среща с консултанти по кърмене. Би било чудесно ако вземете със себе си Вашия партньор. Бременните жени, които се учат как да кърмят имат по-голям шанс да успеят, отколкото тези, които не го правят. Курсовете по кърмене предлага на Вас и партньора Ви възможност да се подготвите, да споделите Ваши притеснения и да задавате въпроси преди бебето да се появи.
- Посетете сайтове на консултанти по кърмене - например този на Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“, за да изберете начин, по който да получите помощ от консултант по кърмене. Можете да установите връзка, преди да се роди бебето или да бъдете готова, ако имате нужда от помощ, след като бебето се роди.
- Консултирайте се с Вашия лекар и консултант по кърмене за здравето си. Обсъдете с тях всяка операция на гърдата или нараняване, което може да сте имала. Ако приемате лекарства, може да обсъдите възможности за избор на лечение, който е съвместим с кърменето.
- Кажете на Вашия акушер-гинеколог или акушерка (ако сте се насочили към определени, които ще присъстват на раждането Ви), че бихте искали да кърмите Вашето новородено бебе възможно най-скоро след раждането. Инстинктът за засукването е много силен в рамките на първия час от живота. Шансът за затруднения с кърменето по-нататък ще е по-малък ако успеете да дадете успешен старт на кърменето в този 1 час. Ето и един клип как става това.
- Говорете с приятели, които са кърмили или се присъединете към група за подкрепа на кърменето.
- Говорете с членове на семейството, за това как те могат да помогнат. Нека те имат същата информация за кърменето , каквато имате и Вие.
- Партньори и членове на семейството могат:
- Да подкрепят кърменето Ви като проявяват внимателно отношение и насърчават желанието Ви.
- Покажат своята любов и благодарност за всичките Ви усилия да кърмите.
- Да бъдат добри слушатели, когато говорите за притеснения при кърмене.
- Да се уверят, че имате достатъчно за пиене и получавате достатъчно почивка, помощ за домакинстването и грижите за другите деца в дома.
- Да се стараят да предоставят достатъчно приятни емоции за детето чрез игра и гушкане.
Какво не е необходимо да правите
Обработването на зърната и гърдите преди раждането e процедура, която е доста популярна в нашата страна. Оказва се, обаче, че грубото манипулиране на зърната по време на бременността не само не подобрява шанса да се кърми успешно, но и в някои случаи може да се окаже рисково за преждевременно раждане. Нещо повече - отстранявайки повърхностния слой на кожата в в областта на зърната със сухи или влажни тривки, топли или студени душове, носене на изрязан в средата сутиен, спирт, сапун и други препарати, води до отстраняване на по-грубия повърхностен слой на кожата в тази област и до по-голям шанс за разраняване при кърмене. Така или иначе, независимо от теоретичните предположения и традиции, наблюденията показват, че няма доказателства предварителните обработки в областта на гърдите преди раждането да променят шансовете за успешно кърмене.
Автор: Д-р Ружа Панчева