Тютюнопушенето и нероденото бебе.
Да защитите бебето си от цигарения дим е едно от най-добрите неща, които можете да направите, за да му осигурите здравословно начало на живота. Никога не е твърде късно да спрете пушенето. Всяка цигара, която изпушете през бременността уврежда нероденото бебе. Цигарите ограничават достъпа на кислород до бебето Ви и неговото сърце започва да бие по-силно всеки път, когато пушите. Следва също така да отбележим, че те съдържат над 4 000 химически вещества.
Ако веднага спрете пушенето.
Спрете да пушите веднага и решението Ви незабавно ще окаже благотворно влияние както на Вас, така и на бебето Ви. Тялото Ви ще се изчисти от въглероден моноксид и други химически вещества и нивото на кислорода ще се върне до нормалните си стойности. Ако спрете пушенето:
- ще имате по-малко оплаквания от сутрешно гадене и по-малко усложнения през бременността,
- ще се увеличи шансът да имате по-малко здравословни проблеми през бременността и да родите по-здраво бебе,
- ще намалите риска от раждане на мъртво дете
- ще улесните раждането,
- бебето Ви ще се справи по-успешно с евентуални усложнени при раждането,
- ще намалее опасността бебето Ви да се роди преждевременно и да бъде обременено с допълнителни проблеми, свързани с дишане, хранене и здраве, каквито често се наблюдават при недоносените деца
- ще намалее опасността бебето Ви да се роди с ниско тегло и да му е постоянно студено: бебетата на жените-пушачки са средно с 200 г. по-ниско тегло от другите, може да имат проблеми по време на и след раждането; поддават се на инфекции,
- ще намалите риска от смърт на новороденото, наричан също синдром на внезапна смърт на новороденото (СВСН) – научете повече за намаляването на риска от внезапна смърт на новороденото).
Спирането на цигарите ще бъде от полза за детето Ви и на по-късен етап от живота му. Децата, чиито родители пушат, са по-податливи на заболявания, които се нуждаят от лечение в болнична среда, като напр. астма.
Колкото по-рано откажете цигарите, толкова по-добре. Но дори ако спрете пушенето през последните седмици на бременността си, това ще окаже положителен ефект върху Вас и бебето Ви.
Пасивни пушачи.
Ако партньорът Ви или друг човек, с когото живеете, пуши, тютюневият дим може да се отрази неблагоприятно на Вас и бебето както преди, така и след раждането. Ще се убедите, че е много по-трудно да спрете цигарите, ако някой край Вас продължава да пуши.
Пасивното тютюнопушене може да причини ниско тегло при раждането, както и синдром на внезапна смърт на новороденото (СВСН). През първата година от живота си бебетата на родителите-пушачи са по-застрашени от влизане в болница за лечение на бронхит и пневмония. Всяка година повече от 17 000 деца под петгодишна възраст биват приети в болница, защото са били пасивни пушачи.