Здравословното и разнообразно меню през бременността ще Ви помогне да си набавите всички витамини и минерали, от които се нуждаете. Някои витамини и минерали са от особено значение.
Най-добре е да получавате витамини и минерали от храната, която консумирате, но когато сте бременна, ще трябва да приемате и добавки. Можете да научите повече за всяка от тези опции по-надолу на страницата:
- 10 микрограма витамин D през всеки ден от бременността, а също и през периода на кърменето.
- 400 микрограма фолиева киселина всеки ден – в идеалния случай би следвало да я пиете от момента, когато се каните да забременеете, до 12 гестационна седмица.
Не пийте витамин А и не приемайте добавки с витамин А, защото прекомерната му употреба може да навреди на бебето Ви.
Можете да закупите добавки от аптеките и супермаркетите или личният Ви лекар да Ви ги предпише. Ако смятате да си набавите фолиева киселина или витамин D от таблетки-мултивитамини, уверете се първо, че таблетките не съдържат витамин А (или ретинол).
Фолиева киселина.
Фолиева киселина е важна, тъй като може да предотвратява дефекти при новороденото, известни като дефекти на невралната тръба (ДНТ), и предизвикващи състояния, като напр. спина бифида. Трябва да изпивате по една таблетка фолиева киселина от 400 микрограма на ден, от момента когато се опитвате да забременеете – до 12 гестационна седмица. Ако приемът на фолиева киселина не е започнал преди зачатието, необходимо е да поставите началото веднага щом установите, че сте бременна. Добре е да консумирате и зеленчуци, съдържащи фолиева киселина, като напр. зелени зеленчуци и кафяв ориз. Някои зърнени закуски, видове хляб и маргарини съдържат добавена фолиева киселина. Научете повече за здравословното хранене през бременността.
Необходима Ви е по-висока доза фолиева киселина, ако:
- сте имала бебе със спина бифида при предишна бременност,
- страдате от диабет
- пиете лекарства за епилепсия
- страдате от чревна болест
Консултирайте се с акушерката или лекаря си за това.
Витамин D.
Ще имате нужда от витамин D, за да поддържате костите си здрави и да осигурите на бебето си достатъчно витамин D за първите няколко месеца от живота му. Трябва да приемате добавка от 10 микрограма витамин D всеки ден. Витамин D регулира количеството калций и фосфат в тялото, които са необходими, за да се поддържат костите и зъбите здрави. Недостатъчното количество витамин D може да накара костите на детето да омекнат и да доведе до рахит (болест, която засяга костното развитие при децата).
Само някои храни съдържат витамин D, като напр. мазна риба, подсилени маргарини, някои зърнени закуски и тарама хайвер. Най-добрият източник на витамин D е слънчевата светлина върху кожата Ви. Продължителността на излагане на слънце, която Ви е необходима, за да си набавите достатъчно витамин D, е различна при всеки човек и зависи от типа кожа, частта от деня и времето от годината. Но няма нужда да правите слънчеви бани: количеството слънце, от което се нуждаете, за да си набавите достатъчно витамин D, е по-малко от това, което предизвиква тен или изгаряне. Ако имате тъмна кожа или рядко я излагате на слънце, може да сте изложена на риск от недостатъчен витамин D. Консултирайте се с акушерката или лекаря си, ако се притеснявате от това.
Желязо.
Ако Ви липсва желязо, лесно ще се уморявате и ще страдате от анемия. Крехко месо, зелени зеленчуци, сушени плодове и ядки, съдържащи желязо Ако желаете да консумирате фъстъци или храни, съдържащи фъстъци (напр. фъстъчено масло) по време на бременността, по-добре е да ги включите в здравословно и балансирано меню. Избягвайте ги, ако сте алергична към тях или такъв е съветът на лекар. Много от зърнените закуски имат добавено желязо. Ако нивото на желязо в кръвта Ви намалее, личният Ви лекар или акушерката ще Ви посъветват да приемате добавки желязо.
Витамин C.
Имате нужда от витамин C, за да Ви помогне в усвояването на желязо от храната. Цитрусовите плодове, доматите, броколите, чушките, черното френско грозде, картофите и някои стопроцентови плодови сокове са добър източник на витамин C. Ако нивата Ви на желязо са ниски, пийте портокалов сок и яжте храна, богата на желязо.
Калций.
Калцият е от първостепенно значение за формирането на костите и зъбите на бебето Ви. Млечните продукти и рибата с кости, които могат да се консумират – като напр. сардини – са богати на калций. Зърнените закуски, сушените плодове – като напр. смокини и кайсии – хлябът, бадемите, тофуто (зеленчуков протеин, извлечен от соеви зърна) и зелените зеленчуци – като напр. кресон, броколи и кейл (къдраво зеле) – са също добри източници на калций.
Трябва да знаете и кои храни да избягвате.