Кървенето е сравнително често срещано явление. От друга страна вагиналното кървене при бременните може да се счита за знак за опасност. Веднага се свържете с акушерката или личния си лекар, ако забележите нещо подобно. В повечето случаи кървенето не е свързано със сериозно заболяване, но е много важно да се убедите, че наистина е така, като откриете причината за него.
В началото на бременността може да Ви се случи да прокървите (известно още като „зацапване“), когато зародишът се имплантира в стената на матката ви. Процесът е известен и като имплантационно кървене и често се случва на датата, на която е трябвало да бъде първият цикъл след зачатието.
Причини за кървенето.
През първите 12 седмици на бременността вагиналното кървене може да е признак за спонтанен аборт или ектопична бременност (когато зародишът се имплантира извън матката – често във фалопиевата тръба). От друга страна много от жените, които имат кървене на този етап от бременността, нямат проблеми на по-късните етапи.
Спонтанен аборт.
Ако бременността завърши преди 24-та гестационна седмица, говорим за спонтанен аборт. Спонтанните аборти са често срещано явление през първите три месеца на бременността и една от всеки пет потвърдени бременности завършват по този начин. Много от ранните спонтанни аборти (преди 14-та гестационна седмица) се случват, защото бебето не е добре. Има и други причини – например хормонален проблем или проблем със съсирването на кръвта.
Повечето спонтанни аборти се случват през първите 12 гестационни седмици (три месеца) на бременността и за съжалени в болшинството случаи не могат да бъдат предотвратени. Научете повече за симптомите на спонтанния аборт.
Ектопична бременност.
Случаите на ектопична бременност не са така често срещани като спонтанните аборти и засягат приблизително една на всеки 100 бременни жени. Кървенето може да е знак за ектопична бременност в случаите, когато яйцеклетката се имплантира извън матката, напр. във фалопиевата тръба. Оплодената яйцеклетка няма да се развие правилно и здравето Ви може да бъде сериозно застрашено, ако бременността не бъде преустановена. Яйцеклетката трябва да бъде отстранена – чрез операция или медикаменти. Научете повече за симптомите на ектопичната бременност.
На по-късните етапи от бременността вагиналното кървене може да има различни причинители. Някои от най-разпространените са:
Промени в маточната шийка.
Клетките на маточната шийка често се променят по време на бременността и това увеличава шанса за кървене, особено след секс. Тези промени са нормални и се наричат „цервикална ектопия“. Вагиналните инфекции също могат да предизвикат незначително вагинално кървене.
„Бележене“.
Най-често срещаният вид кървене в края на бременността е под формата на малко количество кръв, смесена със слуз, което е известно като „бележене". Това се случва, когато слузната запушалка, която запечатва маточната шийка по време на бременността, се отлепи. Последното е знак, че маточната шийка се променя и се подготвя за началото на раждането. Може да се случи няколко дни преди да започнат контракциите или по време на самото раждане. Научете за признаците на раждането и какво точно се случва.
Плацента абрупцио.
Това е сериозно състояние, при което плацентата започва да се отделя от стената на матката. Плацента абрупцио обикновено причинява стомашни болки, дори и ако не е налице кървене. Ако това се случи близо до датата на термина, бебето Ви може да се роди преждевременно.
Плацента превия.
За ниско-разположената плацента (или плацента превия) се говори, когато плацентата е прикрепена към долната част на матката, в близост до (или покривайки) маточната шийка. Така изходът на бебето от утробата може да се окаже препречен.
Позицията на плацентата се проверява при ултразвуково изследване.
Ако плацентата все още се намира в долната част на матката, шансът да прокървите през бременността или при раждането се увеличава. Понякога кървенето е обилно и може да застраши живота Ви или живота на бебето. Може да Ви посъветват да влезете в болница към края на бременността си, така че да получите спешна помощ в случай на кръвотечение.
Ако плацентата се намира в близост до маточната шийка или я покрива, бебето няма да успее да мине покрай нея и да се роди естествено. В такъв случай се препоръчва цезарево сечение.
Кралският колеж по акушерство и гинекология (ККАГ) разполага с повече информация за плацента превия.
Ваза превия.
Ваза превия е рядко срещано състояние, наблюдавано при 1 на 3 000 до 6 000 раждания. Случва се, когато кръвоносните съдове на пъпната връв преминават през околоплодния мехур, покриващ маточната шийка. Обикновено кръвоносните съдове са защитени в пъпната връв. При руптура на околоплодния мехур и изтичане на околоплодната течност тези кръвоносни съдове може да бъдат разкъсани и това да доведе до вагинално кървене. Бебето може да изгуби животозастрашаващо количество кръв и да почине.
Ваза превия се установява трудно, но понякога се забелязва при ултразвуково изследване преди раждането. Ваза превия следва да се предположи при наличие на кървене и рязка промяна в сърдечния ритъм на бебето след руптура на околоплодния мехур. Свързана е с плацента превия.
Откриване на причината за кървенето.
Причината за кървенето се установява чрез преглед на таза или влагалището, ултразвуково изследване или кръвни тестове за проверка на хормонните нива. Докторът може да Ви зададе и допълнителни въпроси, касаещи наличието на други симптоми като крампи, болка или замаяност.
Ако симптомите Ви не са силно изразени и датата на термина не е скоро, лекарите ще следят състоянието Ви по-отблизо и в някои случаи – ще Ви приемат в болница за наблюдение. Може да се наложи да преспите в болницата или да останете в нея до раждането – в зависимост от това каква е причината за кървенето и в коя гестационна седмица сте. По този начин лекарите се застраховат с възможността за бърза намеса, ако проблемите се задълбочат.