Доказано е, че в 99.7% от случаите на РМШ, той е причинен от онкогенен човешки папиломен вирус (HPV). Персистиращата инфекция с онкогенен тип на ЧПВ (човешки папиломен вирус) е основен рисков фактор за развитие на РМШ. Рискът от заразяване е много висок над 80% от жените се заразяват с HPV през сексуалноактивният си живот.
Основният път на предаване на инфекцията е полов, но е доказано и заразяване чрез кожен контакт. Във възрастово отношение има два пика на инфектиране с онкогенни типове на HPV, скоро след започване на полов живот и в много по-ниска степен на 30-40години. Особеност на HPV инфекцията е нейният локален характер, вирусът инфектира и се размножава в епитела на цервикалния канал без да преминава в кръвта на заразения и това води до слаб или липсващ имунен отговор при заразяване.
Обичайно инфекцията се самоизчиства от цервикалния епител, но поради липса на траен имунитет последват следващи заразявания, стига се до персистираща инфекция и риск от развитие на РМШ. Съществуват две форми на профилактива по отношение на РМШ – ваксинация и редовни скринингови прегледи.
Ваксините срещу рак на маточната шийка вече са част от имунизационните календари на повечето европейски държави. България е 23 страна в Европа, която въведе програма за имунизация на момичета срещу човешки папиломен вирус. HPV ваксината е включена в наредба 15 за имунизациите в България и е препоръчителна за момичета между 12 и 25 годишна възраст.