Една от най-пренебрегваните опасности за кърмачетата и малките деца е ротавирусната инфекция, тъй като тя често е считана за несериозно и лесно предотвратимо заболяване без дълготрайни последици.
Истината обаче е, че дори при спазване на добра хигиена, вероятността от зараза остава много голяма. Ротавирусът е много устойчив на външна среда, което прави предаването му изключително лесно, а най-уязвимите от инфекция са малките деца, когато започват да опознават света и контактите им с предмети, други деца и т.н. са извън нашия контрол. Предвид факта, че ротавирусът остава жив върху ръце повече от 4 часа, а на студено (върху храни в хладилник и през зимата) – 1 месец, не е изненадващо, че 95% от децата под 5-годишна възраст се заразяват, като най-често това се случва в периода между 6 и 15-месечна възраст и през зимните месеци.
Освен честа заразата не е и безобидна. По данни за развиващите се страни ротавирусната инфекция е преобладаваща причина за остър гастроентерит, което от своя страна може да доведе до редица сериозни последици за цял живот, включително: развиване на лактозна непоносимост (при 3-20% от децата), което пък да доведе до проблеми със зъбите, тъй като детето не може да усвоява млечни продукти и води до недостиг на калциий; непоносимост към белтъка на кравето мляко, а в определени случаи и до отключване на диабет тип 1.
Ротавирусната диария сама по себе си води до дехидратация и загуба на тегло, което е изключително опасно за едно малко дете. Предвид факта, че тежестта на заболяването е обратно-пропорционална на възрастта на детето – най- уязвими са децата между 6-24 месеца (80% от всички заболели), последващото захранване може да е мъчително и да доведе до изоставане в ръста и теглото на детето, а инфекцията при недоносени деца или такива с по-ниско тегло, може да бъде и фатална.
За съжаление, дори след прекарана инфекция детето не развива имунитет. Това се случва чак след 2ра инфекция, а всяка следваща инфекция влияе върху крехкия организъм на детето. Добрата новина е, че е възможно да се предпази детето предварително, чрез ваксина. Тя се дава през устата и имитира изграждането на имунитет чрез преболедуване, но тя не може да зарази детето.!
Препоръчва се поставянето и в най-ранна възраст още на 6 седмица, за да може целият ваксинационен курс да завърши преди навършване на 6 месеца, когато протективната роля на майчината кърма намалява и децата стават най-уязвими за инфекцията, а последиците за тях - най-сериозни.
Ваксината е напълно съвместима за приложение с всички останали ваксини за кърмаческата възраст и е част от рутинните имунизационни практики в редица държави в Европа, САЩ, Южна Америка и Азия.