Някои жени имат странни сънища или кошмари за бебето, както и за самото раждане. Това е в реда на нещата. Споделяйте ги с партньора си или акушерка – това може да ви помогне. Не забравяйте, че сънуването не означава задължително сбъдване. Техниките за релаксация и дишане могат да бъдат полезни за намаляване на всяко безпокойство, което почувствате.
В каква позиция трябва да спя?
Позата за сън следва да е такава, че да се чувствате комфортно. Лежането по гръб след 16-та гестационна седмица може да е неудобно. Възможно е тежестта на корема ви да притиска големите кръвоносни съдове и да ви кара да чувствате слабост.
Спането настрани може да се окаже по-удобно. Може да сложите възглавници под и около корема си, както и между коленете си. Към края на бременността, когато коремът ви натежи, може да се окаже по-удобно да се облягате на възглавници, като оставате в почти седнало положение. Спането в тази поза може да намали и оплакванията, свързани с киселини през бременността.
Ако не спите добре.
Не позволявайте на това състояние да Ви притеснява. То не може да навреди на бебето. Ако е възможно, дремнете през деня. Няколко пъти седмично се опитайте да си лягате рано. Избягвайте да пиете чай, кафе или кола вечерно време, тъй като кофеинът може да затрудни заспиването.
Опитайте да се отпуснете преди лягане, така че да не сте в превъзбудено състояние. Техниките за релаксация могат да помогнат: Посещаваният от Вас курс за бременни вероятно включва техники за релаксация, но можете и да вземете от библиотеката видеокасета, CD или DVD с обучително видео.
Можете също така да се запишете на йога за бременни или гимнастика пилатес. Уверете се, че инструкторът знае, че сте бременна. Упражненията могат да разсеят умората, така че дори ако се чувствате отпаднала през деня, опитайте да се включите физическа активност – напр. една разходка по обед или плуване. Ако липсата на сън Ви притеснява, говорете със своя партньор, приятел, лекар или акушерка.
Можете да научите повече за предотвратяването на безсънието, в това число и за навиците през деня, като напр. физически упражнения, или вечер, като напр. избягване на кофеина, алкохола и тютюнопушенето.
Понякога безсънието, когато е придружено от други симптоми, може да бъде признак на депресия. Ако са налице и някои от другите симптоми на депресия, като чувството на безнадеждност и загубата на интерес към нещата, които преди сте харесвали, консултирайте се с лекаря си или акушерката. Има лечение, което може да Ви помогне. Научете повече за психическите проблеми по време на бременността.
Healthtalkonline разполага с видео и писмени статии от жени, които описват симптоми и чувства в първите седмици на бременността, в това число и усещането за умора.