Пълномасленото мляко и кравето масло – защо са важни за детето
2013-05-07 00:00:00
От 07.05.2013, видяно 4948 пъти

Човешкото дете е бозайник и като такъв, то е в състояние да усвоява чудесно млечните храни. За малките деца млякото и млечните храни са ценен източник на всички незаменими аминокиселини, които служат за изграждане на собствените белтъци. Млякото е идеален източник на лесно усвоим калций, особено пълномасленото, защото калцият е свързан с млечните мазнините. По тази причина е груба грешка на малките деца да се предлага обезмаслено или с ниска масленост мляко, тъй като то е лишена в известна степен и от калций в лесно усвоима форма. Най-добрият избор за здрави деца, които нямат алергия към кравето мляко, са киселите млека по БДС с масленост 3,6%. Те са с кратък срок на годност (20 дни), което гарантира и висока концентрация на полезните млечнокисели бактерии (пробиотици). Пълномаслените сирена и кашкавали са много подходящи за детското меню. Съществен недостатък на саламурените сирена е високото съдържание на готварска сол поради което е добре да се изкисват. Риск за детското здраве може да представляват меките, незрели сирена и затова не се препоръчва да се предлагат на деца.
Ценно за разстежа и развитието на малките деца е и кравето масло. Причините за това са няколко: то е източник на витамин А – витамина на растежа, който е свързан с правилните процеси на растеж, с доброто зрение и имунитет на детето; кравето масло е богато на наситени мазнини, които имат най-голямо значение за развитието на мозъка на малкия бозайник. Не случайно и майчината кърма, която е идеално пригодена да посрещне нуждите на растящото дете, съдържа наситени мазнини; кравето масло е богато на мазнини с малки молекули (т. нар. късо и средно верижни мастни киселини), което улеснява тяхното храносмилане. Това означава, че мазнините в кравето масло не натоварват детското стомахче, а лесно се смилат и използват като източник на енергия. Не е за подценяване и фактът, че до 3 годишна възраст децата имат по-големи нужди от мазнини за да покрият физиологичните си нужди от градивни вещества и енергия.
Всичко казано дотук означава, че не бива да заменяме в детското меню с лека ръка кравето масло с маргарин. Няма причина да предлагаме на здравите деца „по-диетични” варианти на кравето масло.
Автор: д-р Дарина Найденова
Коментари ()
Трябва да сте логнат потребител, за да можете да коментирате.
Актуално
09.01
Най-предпочитаните имена през 2018 г.
Най-предпочитаните имена за 2018 г. вече са ясни....
Виж
Нашите приятели | Връзки | Секции | За нас |