Една от най-пренебрегваните опасности за кърмачетата и малките деца е ротавирусната инфекция, тъй като тя често е считана за несериозно и лесно предотвратимо заболяване без дълготрайни последици. Истината обаче е, че дори при спазване на добра хигиена, вероятността от зараза остава много голяма.
Ротавирусната инфекция се разпространява от болен или вирусоносител. Ротавирусите са много разпространени и изключително издръжливи на външна среда. Те могат да останат живи върху ръцете цели 4 часа, върху предмети като играчки, места за преповиване и други, остават живи 10 дни, върху зеленчуците и плодовете дори в хладилника, те оцеляват месец.
Ротавирусната инфекция засяга почти всички деца до навършване на 5 годишна възраст, но най-често инфекцията се проявява между 6 и 24 месечна възраст на бебето. След шестия месец, имунитетът от майчините тела в организма на бебето спада и то става по-уязвимо за инфекции. За това е необходимо бебетата да се предпазят от ротавирусната инфекция възможно най-рано, още след като навършат 6 седмици.
Заболяването протича с висока температура, неспокойствие, болки в коремчето, гадене, повръщане и диария. Именно тежестта на диарията определя и сериозността на заболяването.
Освен честа заразата не е и безобидна. По данни за развиващите се страни ротавирусната инфекция е преобладаваща причина за остър гастроентерит.
Ротавирусната диария сама по себе си води до дехидратация и загуба на тегло, което е изключително опасно за едно малко дете.
За съжаление, дори след прекарана инфекция детето не развива имунитет. Това се случва чак след 2-ра инфекция, а всяка следваща инфекция влияе върху крехкия организъм на детето. Добрата новина е, че е възможно да се предпази детето предварително, чрез ваксина. Тя се дава през устата и имитира изграждането на имунитет чрез преболедуване, но тя не може да зарази детето.!