5. “Слушам те“
Да слушате децата си е от изключително значение – много е важно да има правилно изградена комуникация между вас. Както вече споменахме, децата имат нужда да се чувстват разбрани и ценени – за тази цел вие трябва внимателно да излушвате всичко, което имат да ви кажат. Като стимулирате споделянето и разговарянето помежду ви, вие изграждате силна връзка между вас и разбирате за вътрешния свят на вашето дете – неговите страхове, притеснения, стремежи и желания. След като сте наясно с тях – вие можете да им помогнете, да им дадете насока, да ги подкрепите и стимулирате, както и да избегнете ненужни неразбирателства и пропуски. Негативни отношения най-често възникват, когато децата се чувстват неразбрани, когато чувстват, че техния глас и потребност не са чути. Техният свят е различен от вашия, затова много от нещата, които на вас ви се струват незначителни, за тях всъщност са от огромно значение. Слушайте ги внимателно, задавайте им много въпроси и когато е необходимо – взимайте отношение и им показвайте правия път. Това им помага да мислят, да разрешават проблеми и след време – да бъдат по-самостоятелни.
6. “Това е твоя отговорност”
Поемането и справянето с отговорности е част от израстването. Когато детето ви взима решение – независимо дали е правилно или грешно, то трябва да може да се справя с последиците от него. Важно е да се научи, че всяко едно решение, което взима има последствия. Делегирането на отговорности помага на детето чрез практиката да усвоява важни житейски уроци. Когато са им предоставени достатъчно възможности, децата бързо научават, че всяко действие води до някакъв резултат – положителен или негативен – и съответно се научават да различават едните от другите. Този опит, прави децата отговорни и спомага при формирането на правилното им поведение. Делегирането на отговорности, за детето означава, че вие вярвате в него, неговата преценка и възможности. Без тях то никога не би могло да се научи да се справя само с живота. Допускането на грешки е част от процеса – позволете им го. След грешката идва и поука. Важно е детето ви да се научи само да прави изводи и връзки между действията си и последиците от тях.
7. “Имаш всичко, което е нужно, за да успееш. Ти можеш!”
Успехът е строго зависим от усилията, хъса и упоритостта, с които преследваме целите си. Възпитавайте децата си така, че да бъдат наясно със своите силни и слаби страни и да се чувстват комфортно и с двете. По този начин те ще са подготвени за негативите и трудностите, с които биха се сблъскали в ежедневието си. Ще бъдат реалисти, но и оптимисти, защото знаейки в какво са добри, те ще вярват в своя успех. Окуражавайте ги чрез вашата силна вяра в тях. Поощрявайте всяко тяхно усилие, всяко постижение и ги подкрепяйте, когато не успяват. Помогнете им да повярват, че провалът е форма на успех и дори и да паднат – трябва да се изправят и да продължат.
Вашата отдаденост, мили родители, вашата обич и постоянство направляват правилното израстване на детето ви, неговата вяра в себе си и в способностите си.
Статията е взаимствана от Шери Кемпбел – д-р по психология