Смехът сближава, а чувството за хумор помага на децата да са по-умни, здрави и умеещи да се справят с предизвикателства. Масово хората смятат, че чувството за хумор е генетично заложено, като цвета на очите или височината, например, но това далеч не е така. Чувството за хумор е качество, което се учи и може да бъде развивано с годините.
Хуморът е това, което категоризира нещо като смешно, а чувството за хумор е умението да го разпознаеш. Човек с добре развито чувство за хумор може да разпознава кое е смешно и кое не, и да забавлява и останалите с това. Добре развитото чувство за хумор помага на децата да:
- да могат да гледат на една ситуация през различен ъгъл;
- да са спонтанни;
- да са проницателни и да виждат под повърхността на нещата;
- да се наслаждават и активно да участват в живота;
Доказано е, че децата с добре развито чувство за хумор са по-щастливи, оптимистични, имат по-високо самочувствие и могат по-добре да се справят с различията – техните собствени и тези на хората около тях. Също така, хората, които се смеят повече, са по-здрави – физически и прихически. А най-важното е, че хуморът е това, което прави живота лек и забавен!
В различните възрастови групи хоморът се възприема по различен начин. Децата започват да развиват чувството си за хумор в ранна детска възраст. Това, което е смешно на вашето 2г., няма да е смешно на брат му, който е тийнейджър и обратното. За да успеете да помогнете на детето си в развитието на това качество, трябва да знаете какво е възможно да ги забавлява в конкретния етап, в който се намират.
Бебета
Бебетата не могат да разберат и да осмислят хумора, но могат да разберат, когато се усмихвате, смеете и сте щастливи. Когато издавате смешни звуци или правите забавни физиономии, а след това се смеете, бебетата могат да усетят вашите емоции и да ви имитират. В този етап те реагират и на физическа стимулация, като гъделичкане, например. Между 9-15 месеца, бебетата вече знаят достатъчно, за да разберат, че когато мама си сложи папмерс на главата или квака като пате, тя прави нещо неочаквано и то е смешно.
Ранна детска възраст
В тази възраст, децата обичат физическата стимулация и хумор (закривате лице с длани и казвате „ку-куу“, криете се и се появявате зад стената, гъделичкате ги изненадващо). В момента, в който започнат да развиват говорните си умения, ще им се виждат забавни и римуващи се или пък измислени думи – този етап може да продължи до предучилищна възраст.
В този период децата започват да разбират и да се опитват да ви разсмиват – те наблюдават кога се смеете и повтарят действията, с които са успели да ви разсмеят. Те също така намират за забавно несъответстващи елементи – например, картнинка на кола с квадратни гуми, прасенце, което носи слънчеви очила, куче на кънки и т.н. Несъответствие в звуците също може да ги забавлява – като кокошка, която казва „муу“.
Училищна възраст
Тук децата вече могат достатъчно добре да си служат с езиковата реч, ще се забавляват с думите, ще могат да разказват кратки шеги и да се забавляват на такива. В тази възраст вече започват да разбират какво е сарказъм и как да го използват, какво е да си остроумен и как да го прилагат в различни ситуации.
В основите на хумора
Никога не е прекалено рано да започнете да развивате чувството за хумор на децата си. Бебешките усмивки и смях са толкова приятни, че често умишлено правим всичко възможно, за да ги разсмеем. Важно е да се продължи с това окуражаване и стимулиране на смях и забава, и когато то расте и вече не е бебе. Когато се забавлявате заедно, разсмивате го и използвате различни шеги и хрумки, вие му помагате да развие чувството си за хумор, да бъде по-игриво и щастливо. Не спирайте с това – правете шеги, разказвайте весели истории, смейте се на глас. Бъдете над нещата и се справяйте ведро с дребни „бели“, като разлятото мляко, например. Окуражавайте опитите на детето Ви да бъде забавно – независимо дали Ви чете „забавни“ изречения от някоя книга или Ви показва „забавни“ рисунки - стимулирайте го и направете хумора част от ежедневието. Заобиколете детето си със забавни книжки, вицове, списания, пускайте им забавни клипчета и предавания.
Ключово в развитието на чувството за хумор е семейството. Хуморът преди всичко е социален – винаги е по-смешно, когато нещо забавно е споделено с останалите, затова отделяйте време и включете хумора в семейните Ви сбирки – споделяйте си шеги, играйте игри и гледайте забавни предавания заедно.