Новите технологии и бързите темпове на промяна в света предразполагат към нови и различни трудности, които децата ни ще срещнат. Това от своя страна прави ролята ни на родители още по-отговорна и трудна.
Голяма част от уроците и възпитанието, които предаваме на децата си не подлежат на натиск и промяна във времето, но при други се налага да бъдем в крак с новостите, които ни поднася то. Технологиите допълнително увеличават тежестта на грешките, които децата ни биха могли да допуснат.
Урок №1 – Подбирай внимателно думите си, особено онлайн.
Има период в живота на мъжа, в който той осъзнава, че може да получава много внимание, благодарение на нещата, които казва и в по-голямата част от случаите то не е благодарение на мили думи и жестове. Независимо дали става въпрос за малка смешка или за сериозен опит за впечатление и вписване в компанията, момчетата имат силен глас и в повечето случаи не ги е страх да го използват. В днешно време, благодарение на технологиите, този глас е още по-силен и по-лесно разпространим. В речника на днешните деца, за съжаление, обидата и липсата на уважение и респект са си прокраднали път в ежедневната им комуникация. Първия урок, който е важно да научат е да отстояват себе си и позициите си, но чрез здрав разум, уважение и търпение, внимателно и премерено – както , така и в реална среда.
Урок №2 – Светът те наблюдава.
За разлика от времето, в което ние сме израствали и изживявали своето детство, думите и действията на нашите деца се движат в реално време в пространството и целият свят може да ги види. Невниманието и небрежността могат да нанесат трайни вреди върху бъдещето на децата ни – тяхното образование, психическо и кариерно развитие. Ако искаме децата ни да не направят генерални грешки, от нас зависи да успеем да ги научим и предпазим от рисковете, които онлайн пространството, социалните мрежи и абсолютно неконтролираните и свободни комуникации крият.
Урок №3 – Интернет пространството не е заместител на човешките взаимоотношения.
Живеем във време, което е изцяло онлайн насочено – общуваме си чрез приложения и социални мрежи, запознаваме се чрез тях, организираме се и се събираме в различни групи, имаме неограничен достъп до всякаква информация и съдържание.Светът не е такъв, какъвто е бил преди години и никога повече няма да бъде. Скорошни изследвания показват, че при Милениалс поколението процентът на полови контакти е много по-нисък, отколкото останалите поколения и това се дължи в голяма степен на свободният достъп до онлайн съдържание и филми за възрастни. Важно е нашите деца да разберат и да научат, че интернетът не е заместител на реалния контакт и на нормалните човешки взаимоотношения. В това число влиза и големият проблем с достъпа до свободна комуникация с всеки, по всяко време – важно е децата ни да знаят, че в интернет пространството може да се създава илюзиорна представа за хората и те не винаги да са това/тези, за които се представят.
Урок №4 – Бъди отворен към промяната и разнообразието.
В днешно време е особено важно децата ни да са образовани, мислещи, имащи мнение и позиция по важни въпроси. Живеем във време на екстремна промяна в световен мащаб и децата ни трябва да са възпитани, така че да могат да стоят адекватно, да имат мнение и позиция, да са отворени към новото и различното, да не ги е страх от действителността, а да имат желание и воля за развитие и за по-добро бъдеще.
Урок №5 – Запази детското в себе си възможно най-дълго.
Прагът на възрастовата граница, в която децата ни израстват, стават тийнейджъри и влизат в пубертет, все повече и повече намалява с годините и това може да бъде видяно ясно при всяко ново поколение. Благодарение на обграждащата среда и новите технологии, децата ни порастват много по-рано, запознати са с много повече информация, която все още не е за техните години и съответно много по-рано могат да я асимилират и осмислят. В период на такова скоростно развитие и промяна, като родители, единственото, което можем да направим е да запазим детското у децата ни колкото можем по-дълго, защото в крайна сметка детството е едно, а е най-хубавата и магична част от живота.