Наркотици, алкохол, тютюмопушене
Струва ви се рано да говорим за това? Та децата са едва на 11! Всъщност никак не е рано. По-широкото и лишено от контрол пространство, в което се озовават децата, напускайки началното училище, отваря възможности за ситуации, в които те могат да бъдат подложени на натиск от средата. По-добре е да бъдат подготвени за всичко това. В програмите за здравно образование в училище тези теми са застъпени. Децата са имали и ще продължат да имат часове, в които ще говорят за вредата от алкохола, цигарите и наркотиците. Възможно е дори те да знаят повечко от вас по някоя от тези теми. Затова няма да е излишно да се пообразовате малко, особено за различните видове наркотици, тяхното въздействие, употреба и предлагане. Материали има колкото щете. Трябва да сте подготвени и да използвате всеки удобен момент, за да говорите или да коментирате с тях някоя от тези теми. Репортаж по телевизията, филм, случка на улицата... дръжте очите и ушите си отворени и не се притеснявайте да коментирате видяното или чутото. Така или иначе живеете с децата в един и същи свят и в този свят има и цигари, и алкохол, и дрога. Тъй като въпросът за зависимостите е в основата си въпрос за ценности, научете детето да отстоява себе си и да казва „не“, без да се чувства зле от това. Вероятно само след година-две то ще се окаже в ситуация, в която доказването пред компанията ще е свързано със запалване на цигара, изпиване на чашка или подръпване от „друсан коз“. Именно тогава то ще се нуждае от силата да казва „не“ и да има опори, които няма да му позволят да се чувства ощетено или с наранено самочувствие, че е отказало. А за да е възможно това, бавно и постепенно трябва заедно с него да градите тези опори.
Започнете още сега.
Разговор за секса и полово предаваните болести
Известен факт е, че родителите не се чувстват комфортно с идеята, че рано или късно децата им ще имат своя първи сексуален контакт. Вярно е обаче и обратното - децата също отхвърлят идеята, че родителите им все още правят секс. В това няма нищо чудно, защото в нашата култура в тяхно присъствие партньорите рядко проявяват открита нежност помежду си. Така естествено децата подценяват компетентностите на родителите на тема любов и секс и с това разговорът става още по-сложен. Все пак именно вие като родител трябва да разкажете за любовта, нежността, за интимните отношения между хората и за това, че те се ръководят от чувствата си, а не от инстинкта си. Бихме ви посъветвали сами да провокирате разговор на тази тема. Как?
Гледате заедно филм. Коментирайте темата любов, секс, влияние на приятелите, натиск за действие, трудност да отстоиш себе си. Новините са пълни със съобщения за сексуални престъп-ления. Винаги съчувствайте на жертвата, не я обвинявайте в непредпазливост и разсъждавайте на глас какви са последствията за нея и как може да й се помогне. Така в бъдеще детето ви много по-спокойно би споделило случай на сексуално посегателство. Коментирайте, че в повечето слу-чаи в началото всичко е съвсем невинно и забавно, но после нещата рязко могат да излязат извън контрол. И СЛУШАЙТЕ! За да има истински разговор, съотношението на времето, в което говорите вие и детето, трябва да бъде 40:60 в полза на детето.
Средата, в която растат и се развиват днешните деца, ги кара да бъдат понякога неразумни и да предприемат лекомислени действия. Те смятат сексуалните опити и контакти за нещо престижно – колкото повече на брой, толкова по-добре. Прекрачват границата от платоничното към физическото много лесно, за да се приобщят по-бързо към групата на „харесваните”. Всичко това може да доведе до нежелана бременност, тежки репродуктивни проблеми в бъдеще, полово предавани болести, както и първа среща с човешкия папиломен вирус (HPV), СПИН или хепатит.
Затова не превръщайте темата за секса в тема табу. Вашите деца трябва да бъдат наясно с последствията и рисковете, които поемат и да разчитат на вашето разбиране и помощ в случай на проблем.
! Важно е да се научите да споделяте информация с децата си за болестите, предавани по полов път, без да подценявате рисковете, но и без да създавате преувеличени страхове. Сексът е много важна част от човешката любов в зряла възраст. Представите, които децата си създават за отношенията между половете, често се оказват решаващи за способността им да бъдат щастливи като възрастни.
Речник на най-често предаваните болести по полов път
Полово предаваните болести са голяма група инфекциозни заболявания, които се причиняват от различни микроорганизми (бактерии, вируси, гъбички, паразити), имат разнообразна клинична симптоматика и това, което ги обединява, е, че са с еднакъв механизъм на предаване и раз-пространение, а именно - сексуален контакт между партньорите.
Предпазване
Презервативът е единственото средство, което едновременно предпазва от болести, предавани по полов път, и нежелана бременност. Срещу вирусните инфекции, предавани по полов път (HPV, хепатит В), предпазването става с ваксинация срещу причинителя.
! Един от най-често срещаните митове е, че презервативът предпазва винаги и от всичко. Добре е, когато говорим за презерватив, да подчертаем, че макар и много надеждно средство при неговото използване също може да последва заразяване или бременост. Ето защо основният критерий за избор дали да правим секс остава готовността да си представим, че ще създадем и отгледаме човешко същество точно с този сексуален партньор.
HPV вирус - вирусът, който може да причини рак
HPV вирусът или „човешкият папиломен вирус” се предава при полов контакт или при контакт кожа-кожа. HPV вирусът е най-честата причина за рак на маточната шийка. Много хора с HPV дори не предполагат, че са преносители, тъй като този вирус няма ясно изразена външна симптома-тика. Партньорите го предават един на друг, без дори да знаят за това. Най-висока честота на инфектиране се наблюдава в първите три години от започване на сексуални отношения.
- Основни усложнения – рак на маточната шийка.
В голям процент от случаите появата на симптоми е признак за напреднало заболяване.
- Предпазване – ваксинация на млади момичета и жени. Според Наредба №15 на МЗ за имунизациите в България ваксинацията срещу HPV е препоръчителна за момичета и жени между 12 и 25 год. и е БЕЗПЛАТНА за 12-год. момичета. Най-ефективно е имунизацията да се направи преди започване на полов живот.
Гонорея (трипер)
Това е бактериална инфекция. Инкубационният период е от 2 до 7 дни и има остро, хронично или асимптомно протичане. При мъжете тя се проявява със сърбеж, парене и болка при уриниране. Много скоро се появява и жълто или бяло гнойно течение от пениса. Симптомите на гонореята при жените са парене и болка при уриниране, а в някои случаи и поява на гъсто жълто или бяло течение от влагалището. Заболяването се лекува успешно с антибиотици.
- Основни усложнения – стерилитет.
- Предпазване – презерватив.
Хламидиаза
Хламидиалната инфекция може да протече без симптоми - при 15-20% от мъжете и до 60% при инфектираните жени. Ако все пак симптоми се проявят, това става от 4 до 21 дни след половия акт. При жените симптомите включват увеличено течение от влагалището, кръвотечение при полов акт, сърбеж, парене или болка при уриниране. При мъжете се появяват воднисто бяло течение от пениса и пареща болка при уриниране. Лечението се провежда с антибиотици.
- Основни усложнения – стерилитет.
- Предпазване – презерватив.
Трихомониаза
Инкубационният период на трихомониазата е средно 10 дни (3-20 дни). Засяга и двата пола, но при мъжете в обикновенно протича безсимптомно. В някои случаи се наблюдава изтичане през уретрата на много малко количество водниста, слизестогнойна течност с парене и дискомфорт при уриниране. У жените могат да се засегнат влагалището, каналът на маточната шийка и уретрата. Възпалителният процес във влагалището се съпровожда с обилно воднисто или млекоподобно пенесто течение с неприятна миризма. Придружава се от сърбеж, смъдене или парене.
- Предпазване – презерватив.
Сифилис
Като една от най-сериозните, лечими, полово предавани болести с много разнообразни симптоми сифилисът може да имитира други болести, затова сигурната диагноза се поставя само след серологичен тест. Протича във фази, продължаващи години наред.
- Основни усложнения - поражения върху вътрешните органи, централната нервна система, кожата.
СПИН
В случай на заразяване с ХИВ инфекция може да няма симптоми дори след много години. След инфектирането са нужни от 3 до 6 месеца тестът за ХИВ да проработи.
- Основни усложнения - срив на имунната система, опортюнистични инфекции и смърт.
- Предпазване – презерватив.
Хепатит В
Вирусът на хепатит В е 100 пъти по-заразен от този на СПИН и се предава по кръвен път, както и чрез всички телесни течности, включително сперма, пот, урина, сълзи и слюнка. Инкубационният период е от 40 до 180 дни. В 2/3 от случаите инфекцията протича без характерни симптоми и заразеният предава вируса, без да подозира за това.
- Основни усложнения - хепатит В може да хронифицира и да доведе до цироза, рак на черния дроб и смърт.
- Предпазване – чрез ваксинация. Всички деца, родени след 1992 г., са имунизирани срещу вируса на хепатит В. За всички останали е препоръчителна комбинираната ваксина срещу хепатит А и В. Добро място вие и децата ви да получите точна и подходящо поднесена информация е Българската асоциацията за семейно планиране - www.safesex.bg.
"Текстът е от "Добре дошли в 5-и клас" - наръчник за родители на петокласници на
Асоциация Родители (www.roditeli.org)."