Индустрията и маркетинга подхранват неспирния поток от искания на децата: „Купи ми това!“ и „Какво ще ми донесеш?“ повтарящи се често в ранна възраст. В магазините рядко може да се чуе дете да пита какво желае някой друг. Все по-осезаемо детската концепция за „размяна на подаръци“ е редуцирана само до аспекта на получаване на подаръци. Сякаш много деца смятат играчките за нещо, което им се полага, вместо за благословия от жертвоготовното и щедро сърце на родителите.
Ако децата биват оставени в тази крайно изискваща и получаваща позиция, това ще има негативни последствия. Не можем да си представим някой родител да каже: „Надявам се когато детето ми порасне, да бъде алчно и егоцентрично. Може ли да ми дадете насоки как да постигна това? “
Чувството на алтруизъм у децата, желанието им да дават, е необходимо, ако искаме бъдещите общества да бъдат цивилизовани, ефективни и милостиви. Внушаването на чувство на състрадание и щедрост трябва да започне от детството. Ако то не бъде научено тогава, по-късно рядко може да бъде придобито.
Както и с останалите черти на характера у детето, родителите са първите, които възпитават у него емпатията и благоразположението към другите. С помощта на прости ежедневни жестове, децата могат постепенно да се научат да ценят радостта от даването както и от получаването. Ето няколко начина за това:
- Позволете на децата си да говорят за подаръците, които искат да получат. Но освен това ги научете да дават щедрото на другите. Умишлено говорете за нещата, които вашето семейство може да направи, за да помогне на съседите или на обществото. Говорете за подаръците, които вашите деца предлагат да се купят/направят за приятелите или братята и сестрите им.
- По време на семейни почивки, правете два списъка „Какво искам да получа“ и „Какво искам да дам“. Попитайте децата си за техните идеи. От какво мислят, че баба им има нужда или какво иска тя? Какво би направило живота й по-лесен или по-приятен?
- Включете децата си в опаковането на подаръците. Говорете им колко ще се зарадва получателят.
- Намерете начини, по които децата ви да измайсторят подаръци за другите. Могат ли да направят рисунка с бои и да я сложат в рамка за някой, който има нужда от по-добра гледка? Могат ли да направят масичка от естествени материали? Може би могат да отбележат ръцете си на бяла хартия и така да направят цветна опаковка? Позволете на децата да правят подаръци и за домашните си любимци!
- Насочете вниманието на децата си към нуждите на останалите по време на цялата година, не само през ваканциите. Окуражавайте ги да хранят птичките или други животинки, за да им е по-лесно да изкарат зимата. Накарайте децата си да се включат, когато ринете сняг от пътеката на възрастния съсед.
- Включете децата си в благотворителни каузи. Дори и малките деца могат да дарят някои от по-неизносените си дрехи и играчки на жертвите на природни бедствия. Нека децата ви виждат да отдавате време и пари на благородни каузи.
- Ако купувате подаръци за специални хора – като например детегледачи или учители – непременно вземете и детето си с вас, за да може то да ви помогне в избирането на онова, което би донесло радост.
- Помогнете на децата си да се научат да даряват спомени освен просто вещи. Нека запишат видео от техни сценки или касетка с техни песни. После ги изпратете на членове на семейството, които живеят далеч.
- Откажете се да пилеете пари по играчки, които не можете да си позволите и децата ви бързо ще забравят. Няколко малки играчки и няколко специални „съкровища“, ценени през цялото детство, са добра цел, която да си поставите.
В крайна сметка, сумите, които сте похарчили за играчки на децата си, няма да останат в спомените им. Но времето, което сте прекарали заедно, забавлявайки се, ще помнят цял живот.
Литература:
Stephens K. (2007) From Greedy to Generous Children: Ways to Make the Shift. Parenting Exchange.
Автор: Георги Кирилов