Скъпи дечковци, помните ли добре детството си? Кой е най-яркият ви спомен? Едно мога да ви кажа със сигурност – той едва ли е обвързан със смартфони или отрупана стая с играчки. В последните 15 години технологията напредна много и това неизбежно се отрази не само върху нас, но и върху децата ни. Вижте някои от нещата, за които често пъти ще разказваме с умиление, а децата ще се чудят за какво точно им говорим:
1. Помните ли домашните телефони? Днес децата ни често говорят по телефона и се разхождат из цялата къща. Опитвали ли сте се да им разкажете как преди време телефонът имаше слушалка, свързана с телефона с кабел и можеше да се говори само от едно място? Сигурно ще ви погледнат с недоверие. А най-лошият момент беше, когато набирате номера с шайбата и объркате някоя от последните цифри... тогава започвате отначало. Колко често ви се е случвало?
2. Най-ярката част от моето детство, която си спомням, са игрите пред блока. Те бяха толкова много – стражари и апаши, криеница /или по-позната като жуменка/, народна топка и още много. За съжаление, голяма част от деца ни прекрават част от игрите си, затворени в апартамента. Причините за това са много и все различни.
3. Замисляли ли сте се за всичките снимки и информация, които качваме на децата си в социалните мрежи? Дали след 20 години ще бъдат съгласни всичко това да е публично достояние и лишаваме ли ги от правото на избор? А ако в момента имахме наши снимки като малки в интернет пространството щяхме ли да ги оставим?
4. Спомнятели си първия ви албум с детски снимки? Някои от фотографиите сигурно са черно-бели, но изключително внимателно подбрани, показващи красиви спомени. Едно време нямаше възможност да се правят множество снимки, които след това да запаметяваш в множество албуми. Лентовите фотоапарати ти предлагаха ограничени възможности и трябваше да си помислиш хубаво за всяка заснета снимка и момент.
5. Коя беше първата книга, която прочетохте? И по-важният въпрос – на какво я прочетохте? Децата напоследък все повече четат от телефона си, рийдър или компютър. В днешно време се купуват по-малко книги и по-рядко може да видите някоя детска книжка, чиито корици вече са изтъркани от препрочитане.