Целиакията е хронично състояние, което засяга главно тънкото черво. Изразява се в постоянна чувствителност към глутена - протеин от пшеницата, ръжта и ечемик и други зърнени храни. При засегнатите деца, консумирането на храна съдържаща глутен води до увреждане на лигавицата на тънкото черво.
Други имена са целиакично спру и глутен чувствителна ентеропатия. Целиакията се счита за автоимунно заболяване, при което имунната ситема атакува собствения организъм.
Какви са симптомите на целиакия?
Симптомите могат да започнат във всяка възраст, след въвеждането на глутен в диетата. Чревните симптоми включват хронична диария или запек, подуване на корема и газообразуване, раздразнителност и слабо наддаване на тегло.
Може да се наблюдават отклонения в развитието на детето- забавянето на растежа и половото съзряване, склонност към счупвания на дългите кости.
Понякога има и хроничен сърбящ обрив наречен херпетиформен дерматит или повтарящи се афтозни изменения в устата, както и кариозни зъби.
Не рядко има отклонения и в някои лабораторни изследвания -желязо недоимъчна анемия, отклонения в чернодробните изследвания. Цeлиакия може да възникне и да се развие дълго време без ясни симптоми.
Как се поставя диагнозата цьолиакия?
Целиакията може да остане недиагностицирана за години. Поставя се чрез провеждане на имунологични тестове каквито са анти-тъканна трансглутаминаза и антиендомизиумни антитела. Налага се и провеждане на ендоскопия, при която се взема тъканна проба-биопсия от тънкото черво и се търсят микроскопски промени характерни за целиакията .
Как се лекува целиакията?
Лечението се състои в избягване до края на живота на глутен съдържащи храни (като хляб, зърнени храни, сладкиши,пица, макарони и други хранителни продукти или добавки съдържа-щи пшеница, ръж, ечемик). Медикаменти, хранителни добавки и функционални храни също могат да съдържат глутен. След като глутенът се отстрани от диетата, се очаква пълно изцеление. Въп-реки че безглутеновата диета изглежда трудна първоначално, специалистите по хранене и гастроентерология, както и групите за подкрепа могат да помогнат на семейството да се приспо-собят към този начин на живот. Понякога отнема няколко месеца, за да се свикне с безглу-тенова диета.
Какво можете да очаквате с лечението?
Симптомите могат да започнат да се подобряват в рамките на първите 1-2 седмици след започване на диетата. Непоносимостта към лактоза (която нерядко съпътства целиакията) причинена от чревните промени, също се подобрява. От 6-12 месеца на безглутенова диета, при повечето деца симптомите изчезват и лигавицата на червото оздравява. При децата, растежът се ускорява до нормалния и състоянието на костите се подобрява. Редовно проследяване от медицински екип с опит са важни за придържане към диетата и за избягване на евентуални усложнения.
Въпреки че някои хора са склонни да приемат глутен, когато се почувстват добре, симптомите на заболяването не се възобновяват веднага. Въпреки това е добре да се знае че децата няма да „израстнат" целиакията и тя не е "излекувана". Безглутеновото хранене трябва да продължи за цял живот.
Кои деца са изложени на по-висок риск за цьолиакия?
Тези, които имат диабет тип 1, автоимунни заболяване на щитовидната жлеза, херпетиформен дерматит, синдром на Даун, синдром на Търнър, синдром на Уилямс или имат роднина с целиакия.
Автор: Д-р Ружа Панчева