Със сигурност храносмилателните изненади не са включени в списъка с нещата, с които искате да се занимавате по време на Вашата отпуска! И въпреки това, те са най-често срещаният проблем по време на почивка и път. Различната храна и подправки, различният климат, време, както и цялостното изменение на дневния Ви режим са фактори, които обичайно могат да доведат до проблеми с Вашия стомах.
Човешкият организъм е като добре смазана машина. Той се движи по определен режим, на който сме го научили. При пътуване и почивка, този режим се променя, а това може да доведе до голямо напрежение във Вашето храносмилане. То от своя страна причинява проблеми като подуване, тежест, затруднено движение на червата, невъзможност за ходене по голяма нужда и/ли диария.
Балансираната микробиота е първата защита на организма при среща с патогени. Пробиотичният бактерий L. reuteri Protectis произвежда антимикробни вещества като млечна, оцетна киселина и ройтерин. В допълнение, L. reuteri Protectis се конкурира с патогените за местата на захващане и прикрепване към мукозата.
В случаите на остра диария се наблюдава дисбаланс между секрецията и резорбцията на течности и хранителни вещества в стомашно-чревния тракт, който може да бъде предизвикан от различни причини. Диарията може да бъде вирусна, бактериална, психосоматична или от други причини. Симптомите рядко продължават повече от 14 дни. Случаите на диария могат да бъдат леки и да нямат вредно въздействие върху организма. Умерената диария е свързана с ограничения в ежедневните дейности. В някои случаи диарията може да бъде тежка и да доведе до по-сериозни и трайни увреждания за организма. Според насоките за терапия, симптоматичното лечение трябва да има предимство при диария.
Типичните курсове на лечение включват прием на течности и електролити, медицински консултации относно диетата и храненето, поддържане на по-добра хигиена. Ако е необходимо, лекуващият лекар може да предпише антидиарийни средства, антиеметици и пробиотици. Важно е да се избягва недостига на течности и електролити.
Рандомизирано, двойно сляпо, плацебо контролирано проучване на Pedro Gutierrez-Castrellon показва, че Lactobacillus reuteri Protectis значително намалява честотата и продължителността на диаричните епизоди, както по време на приема (3 месеца по 1 табл.), така и през периода на проследяване (3 месеца). Освен това, броят на посещенията при лекар, употребата на антибиотици, отсъствията от детските и учебни заведения, и отсъствията на родителите от работа са били значително намалени в групата с Lactobacillus reuteri.
Проверете дали е необходимо да добавите пробиотик
Няколко съвета преди да тръгнете на заслужената си почивка:
Приемът на хранителна добавка като BioGaia две седмици преди пътуване може да увеличи количеството на ендогенните бактерии във Вашите черва и да подготви Вас и Вашето дете да бъдете здрави по време на пътуването. Добавянето на живи микроорганизми като Lactobacillus reuteri Protectis ще подсили естествената микрофлора на Вашия храносмилателен тракт. Прибавянето на пробиотици към Вашия списък за път и продължаването на приема им по време на Вашето пътуване ще способства за по-нататъшна колонизация на чревната микрофлора, за да сте подготвени за трудностите. Доказано е, че пробиотиците BioGaia Lactobacillus reuteri Protectis са безопасни за деца и възрастни и нямат нежелани ефекти.
Предлагаме ви и някои препоръки какво да правите по време на лятна почивка:
- Движете се всеки ден
- Пийте голямо количество чиста вода от сигурен източник (бутилирана или преварена)
- При хранене със зеленчуци – нека бъдат минали термична обработка или поне обелени
- Избягвайте да използвате лед в напитките, които консумирате
- Мийте редовно ръцете си