Когато детето виси на гърдата устните обхващат само зърното и малко от ареолата. Тогава то се затруднява да изсуква достатъчно количество мляко и е възможно да Ви разрани.
Ако предложите на детето гърда, преди да е отворило широко устичка, особено ако притиснете зърното и ареолата към полуотоврената уста, има вероятност то да се покатери по зърното с венци и да Ви причини болка, охлузване и нараняване.
Ако не поставите тялото на детето на една линия –с глава извита настрани, коремчето към тавана, то ще бъде отделено на голямо разстояние от Вас и има вероятност, дори ако е засукало отначало правилно, да се изплъзне от първоначалната позиция, да Ви разрани и да не може да изсуче достатъчно кърма.
Ако при слагане на детето на гърда оставите между Вас и него долната му ръчичка, това ще допринесе за по-голямото разстояние помежду Ви и вероятността да засуче надълбоко е по-малка.
Когато поставяте детето на гърда и насочвате зърното към долната устничка, то навежда глава напред, залепя носа си към гърдата и не може да отвори широко устичка, за да поеме голяма част от ареолата. Опитайте се да отворите широко уста при силно наведена към гърдите Ви глава-не се получава, нали?
Когато видите, че устните са обърнати навътре, най-вероятно детето е засукало плитко.
Ако детето е новородено и главичката му е високо в лактената Ви ямка, най-вероятно позата Ви не е много удобна. При това положение най-вероятно сте се завъртяли в кръста, за да нагодите детето към гърдата, защото лакетната ямка е разположена настрани от гърдата. По време на кърменето, тялото Ви се уморява и заема неусетно по-удобна поза, при което постепенно може да се наруши синхрона в сукането и съотношението между бебето Ви и Вас.
Ако нямате опора на гърба и ходилата Ви не са стъпали стабилно на земята, може да се появи болка в гърба и ръцете, която да Ви накара да променяте периодично позата си. При това може да се наруши ефективността на засукването. Когато Ви боли, изтичането на кърмата става по-трудно и бебето Ви трябва да полага по-големи усилия.