- Добре е захранването да започне между 4 ½ и 6 месеца при симптоми на готовност от страна на детето-възможност да седи с помощ, самостоятелно насочване с ръка на предмети и играчки към устата, проява на интерес към храната на възрастните и проследяване на хранене на възрастен, не избутване с език на въведена в устата лъжица, както и възможност да се изсипе съдържимото й без то да се избутва с език.
- Препоръчително е въвеждането на нова храна само когато детето е напълно здраво.
- Добре е въвеждането на лъжичката в устата на детето да е близо до венците, а не в дълбочина - към гърлото, за да може детето да придвижи храната с език и устни, както и да се избегне вдишването й или повръщане.
- Детето трябва да се храни седнало-на столче специално за целта или седнало в скута Ви.
- Правилно е постепенно увеличаване всеки ден на количеството на порцията твърда храна, като се започне от ½-1 чаена лъжичка и се стигне най-много до количество 10м-където м е броят на месеците, т.е. на 5 месеца 150 гр., на 6 месеца 160 гр и т.н. едновременно с увеличаването на порцията твърда храна се намалява количеството на млякото, като накрая се премине изцяло на захранваща храна.
- Добре е порцията захранващо пюре или каша да се разрежда с мляко, а не чиста вода до консистенция подходяща за консумация от детето. Особено важно е това при децата, които не наддават достатъчно.
- Въвеждане само на един продукт през няколко дена – обичайно 5-7 дена е правилният подход. Интервалът е по-дълъг при деца с наследственост за алергия, изявена непоносимост към определени храни, склонност към нестабилни изхождания.
- Предлагане на първата захранваща храна на обедното хранене, когато детето е достатъчно търпеливо и любопитно дава добър резултат. Важно е да се проследи за реакция на непоносимост към нововъведената храна-обичайно до вечерта. Следи се за обрив, засилване на коремен дискомфорт, диарични изхождания, изразено неспокойствие, повръщане и др.
- Предлагайте новата храна в началото на храненето, когато детето е най-любопитно и заинтересувано. Не е добър вариант предлагането на нови вкусове когато детето е много гладно, изнервено или сънливо. Въвеждането на нова храна накрая на кърмене или хранене с мляко за кърмачета също често е неуспешно, защото детето вече е заситено и не проявява естественото си любопитство към нови усещания.
- Разнообразявайте едно изместено с твърда храна ядене за около месец, след което преминавайте на следващото заместване, т.е. ако е заместено обедното мляко със захранваща храна, е добре тя да се разнообрази с различни продукти за около 1 месец. След това може да се премине на заместване на следобедно хранене.
- При отказ на детето да консумира определена вид храна е добре тя да се спре и да се предложи след известно време-възможно и след 2-3 седмици, особено когато се съчетае с вече въведен нов и предпочитан вкус.
- При отказ да се консумира определено количество е добре храната да се предложи няколко пъти на ден докато се стигне до желания обем. Например може да се предложи каша 3 пъти през деня (сутрин, на обед и следобед )по 3 супени лъжици (50 грама) в шестия месец. Така общото количество каша достига препоръчваните за една порция в тази възраст 150 грама.
- Превърнете храненето в приятно социално събитие-част от пълноценно преживяване за цялото семейство. Често децата се захранват по-успешно когато им се даде възможност да участват в семейната трапеза.
Автор: д-р Ружа Панчева