Ако биберонът ви изглежда по-практичен, то кърменето има многобройни предимства. Тo предпазва бебето от развитие на алергии и инфекции и подпомага за растежа и здравето му. Не забравайте и че кърменето е най-добрия начин да остановите физически и емоционален контакт с детето.
Когато се хранят с майчина кърма, децата стават по-резистентни към инфекции като гастроентерит или отит. Майчиното мляко съдържа имуноглобулини - защитни белтъци, които разпознават чужди за тялото микроорганизми като стафилокок, стрептокок, пневмокок, и се борят срещу тях. Тези антитела отсъстват при новородените и кърмачетата, за това е важно те да бъдат набавени чрез кърмата. В обработената от детето кърма, има високо съдържание на лактоза, ниска концентрация на белтъци и фосфор. Това обяснява от една страна бързината на чревния транзит при бебетата, както и киселинните остатъци в дебелото черво, които се борят срещу вредните бакерии и които подпомагат развитието на полезните бифидобактерии.
Кърмата има доказан защитен ефект срещу развитието на хранителни алергии. Когато съществува генетична предразположеност към алергии, естественето кърмене подпомага детето да бъде защитено, при условие че не се прибързва със захранването и че се избягва храненето с яйца и риба преди деветия месец. За жалост, кърмата не може да предпази детето от други видове алергени, които ще срещне по-късно по време на развитието си.
Съдържанието на кърмата се адаптира автоматично към нуждите на бебето. Можем да рзличим 3 вида кърма:
- коластра (от първия до шестия ден) : много наситена на хранителни вещества, богата на имуноглобулини, тя действа като естествен лаксатив, който помага на бебето да изхвърли мекониума (първите изпражнения)
- преходно мляко (от шестия до четиринайстия ден): млякото започва постепенно да се променя от коластра в зряло мляко
- зряло мляко (след четиринайстия ден). Количеството на кърмата е по голямо, тъй като стомахчето на бебето е увеличило обема си
По време на сученето кърмата се дели на предно и на задно мляко. Предното мляко е по-воднисто и утолява жаждата на бебето. След това потича и задното мляко, което е по-гъсто и 4 пъти по-богато на мазнини. То позволява на бебето да задоволи апетита си и стимулира наддаването на килограми.
Концентрацията на мазнини е най-висока между 6 и 10 часа сутринта и най-ниска през нощта. С течение на месеците в кърмата се намалява концентрацията на желязото и лактоферина.
Всички тези факти, за да стигнем до заключението, че никое изкуствено мляко не може да се адаптира по този перфектен начин към нуждите на бебето.