Какво представлява дифтерията?
Буквата „D“ в съкращението DTaP означава „дифтерия“. Дифтерията се причинява от бактерия, която обикновено предизвиква заболяване при деца и тийнейджъри. Бактерията е причина за появата на дебела мембрана на задната стена на гърлото. Затруднява се преглъщането и дишането.
Също така бактерията произвежда вреден протеин (токсин), който поразява сърцето, бъбреците и нервната система. Около 1 на всеки 20 деца, боледуващи от дифтерия, умира от задушаване, сърдечна недостатъчност или парализа. Дифтерията е силно заразна и се разпространява чрез кашляне и кихане.
Какъв е рискът детето ми да се разболее от дифтерия?
Преди въвеждането на ваксината в Имунизационния ни календар дифтерията е една от основните причини за детската заболеваемост и смъртност в България. У нас ваксина срещу дифтерия се прилага от повече от 60 години, като след промените на Имунизационния календар, влезли в сила през 2010 г., Министерство на здравеопазването осигурява напълно безплатно комбинирана ваксина срещу дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит и хемофилус инфлуенце тип Б.
Какво представлява ваксината срещу дифтерия? Ваксината срещу дифтерия се синтезира от дифтериен токсин, деактивиран с помощта на химикал. В края на процеса химикалът се отмива, като оставя след себе си единствено пречистен деактивиран токсин (известен под името „токсоид“). Токсоидът е много ефективен за защита на децата от дифтерия. Тъй като имунитетът към дифтерия се губи с времето, ваксината срещу него следва да се подновява на всеки 10 години (в комбинация с ваксината срещу тетанус).
Ваксината срещу дифтерия има ли странични ефекти?
При някои деца поставянето на ваксината срещу дифтерия предизвика локални реакции като болка, зачервяване или чувствителност на мястото на поставяне на инжекцията.
Ползите от поставянето на ваксината срещу дифтерия оправдават ли рисковете за детето ми?
Въпреки че заболяването вече се среща изключително рядко в България, е разпространено в редица близки до нас страни, в които не е имало масова ваксинация. Така например през първата половина на 90-те години в Русия са доказани 50 000 случая на дифтерия. Това е поредното ваксинопредотвратимо заболяване, което не бива да бъде подценявано, защото заболяемостта е намаляла именно вследствие на редовната имунизация срещу него.
Източник: тук