1. Пневмококово заболяване
Инфекция с бактерият Стрептококус пневмонии (Streptococcus pneumonia) може да разболее детето Ви много сериозно. Тя причинява инфекция на кръвта (сепсис), пневмония и бактериален минингит, най-вече при малки деца. В световен мащаб Стрептококус пневмонии причинява смъртта на поне 1.2 милиона кърмачета всяка година и е водещата причина за смърт при децата в цял свят.
Менингитът е възпаление на мозъчната обвивка. Пневмококовият минингит причинява смърт на 3 от 10 разболели се човека, като може да доведе и до редица тежки здравословни проблеми като глухота и увреждане на мозъка.
Децата до 2 годишна възраст са изложени на най-голям риск от сериозно заболяване.
Пневмококовата бактерия се предава от човек на човек при близък контакт.
Пневмококовата инфекция може да бъде трудна за лечение, защото някои видове бактерии са станали резистентни към лекарства (антибиотици), които са били използвани за лечението им. Това прави защитата от пневмококови инфекции чрез ваксинация още по-важна.
2. Конюгирана пневмококова ваксина
За разлика от полизахаридните пневмококови ваксини, които не предивикват имунен отговор при деца под 2г, конюгираните пневмококови ваксини са изработени по начин, които ги прави подходящи за използване при кърмачета.
В имунизационния календар на България подобно на много други страни, през 2010г беше добавена и ваксинацията срещу пневмококви заболявания на кърмачета. Анализ на промените в епидемиологията на пневмококовите менингити и менингоенцефалити в България показва, че след въвеждането за задължителна имунизация за кърмачета и малки деца срещу Стрептококус пневмонии (Streptococcus pneumonia), се надлюдава и първият директен ефект от прилагането на ваксината. През 2011г., 18 месеца след въвеждането на задължителната имунизация с конюгираната пневмококова ваксина Синфлорикс (Synflorix), в страната не са регистрирани случаи на пневмококови менингити и менингоенцифалити при най-засегната възрастова група – деца от 0 до 1 година.
Конюгираната пневмококова ваксина може също да предпазва от някои видове пневмония и ушни инфекции. Отитът (остър отит на средното ухо) е най-честата бактериална инфекция в детска възраст, тъй като той засяга до 80% от децата на възраст под 3 години, а при 40% от децата до 7 годишна възраст отитът се появява повече от 6 пъти. Отитът е водеща причин за предписване на антибиотици при деца под 6 г. Честата употреба на антибиотици оказва влияние върху антибиотичната резизтентност, а това означава, че един ден медицината може да остане без лек срещу бактерии като пневмококите, които освен, че причиняват отит, причиняват още пневмонии, менингит и сепсис. Пневмококовата ваксина Синфлорикс, която е в здължителния имунизационен календар на България от 2010г. насам, приложена по разписаната схема 2-3-4-12 месец при кърмачета, осигурява надеждна защита срещу тежките пневмококови заболявания, както и 5 пъти по-добра защита от отит в сравнение с приложението на другите съществуващи конюгирани пневмококови ваксини.
3. Кой трябва да се ваксинира и кога?
Пневмококовата ваксинация е задължителна и безплатна за всички кърмачета, родени след 2010г. При тях се поставя по следната схема:
Кърмачета и деца до 2 годишна възраст:
Конюгираната пневмококова ваксина се поставя 4 пъти (4 дози) по следната схема:
- 2-ри месец
- 3-ти месец
- 4-ти месец
- 12-ти месец
Деца, на които не е поставена някоя от дозите, все пак трябва да завършат пълния имунизационен курс. Консултирайте се с Вашия личен лекар за повече детайли.
За децата, родени преди 2010г, ваксината е препоръчителна, съгласно имунизационния календар на страната. Това означава, че за съжаление тя не е безплатна.
4. Какви нежелани реакции може да очакваме при поставяне на конюгирана пневмококова ваксина?
В България повече 170 000 бебета вече са ваксинирани с пневмококова ваксина без да са докладвани сериозни нежелани реакции. Въпреки това всеки лекарствен продукт, включително и ваксина, биха могли да причинят проблем като например алергична реакция, но рискът ваксина да причини сериозна вреда е изключително малък.
Редица проучвания показват, че поставянето на конюгирана пневмококова ваксина понякога причинява леки реакции като зачервяване, подуване или болка на мястото на убождането. При някои бебета има температура над 38°С и до 1 от 50 бебета – над 39°С.
При някои бебета реакцията може да се изрази в леко раздразнение или загуба на апетит, но това отшумява до 24-48 часа след поставянето на ваксината.
5. Как мога да науча повече?
Консултирайте се с Вашия лекар или фармацевт. Те могат да Ви предоставят кратка лекарствена характеристика на продукта, която се намира в опаковката или да Ви насочат към други източници на информация.