Някои родители са загрижени, че ваксините може да причиняват аутизъм. Техните опасения се основават на три неща: комбинираната ваксина срещу морбили, паротит и рубеола (MMR); тимерозал – консервант, съдържащ живак, който в миналото се е използвал в няколко ваксини; и мнението, че бебетата получават твърде много ваксини на твърде ранен етап.
Какви са симптомите на аутизма?
Симптомите на аутизма, който обикновено се проявява през първите няколко години от живота на детето, включват трудности с поведението, социалните умения и комуникацията. По-конкретно децата с аутизъм може да се затрудняват да взаимодействат социално с родителите, братята и сестрите си, както и с други хора, да посрещат враждебно промените и да имат нужда от установена рутина. Te обичат повтарящите се действия като пляскане с ръце или люлеене, демонстрират ангажираност с различни дейности или играчки и страдат от повишена чувствителност към шум и звуци. Спектърът на аутистичните разстройства варира както по отношение на вида, така и по отношение на сериозността на симптомите, така че е възможно две деца, болни от аутизъм, да се държат по различен начин.
Какви са причините за поява на аутизъм?
Конкретната причина или причини за появата на аутизъм при децата не са известни. Но едно е ясно: нарушенията от аутистичния спектър са генетично заложени. Изследователите са стигнали до този извод с изучаването на близнаци. Те открили, че когато един от еднояйчните близнаци страда от аутизъм, шансът и вторият близнак да е аутист е по-голям от 90%. Но когато един от двуяйчните близнаци страда от аутизъм, шансът и вторият близнак да е аутист е по-малък от 10%. Тъй като еднояйчните близнаци имат еднакви гени, а двуяйчните – не, тези изследвания доказват генетичната основа на аутизма. Неотдавна учените успешно идентифицираха някои от конкретните гени, които причиняват аутизъм.
Някои родители смятат, че и факторите на околната среда – в смисъл на всичко, което не е гени – могат да предизвикват появата на аутизъм. Това е възможно. Например учените са открили, че талидомидът (вид успокоително) може да предизвиква аутизъм, ако се използва по време на ранната бременност. Също така ако бременните жени се заразят с вируса на рубеолата (дребната шарка) по време на ранната бременност, има по-голям риск бебетата им да страдат от аутизъм.
Източник: тук