Пневмококовите инфекции, причинени от бактерия стрептококус пневмонии (пневмокок), ежегодно причиняват смъртта на близо един милион деца по света по данни на Световната здравна организация.
Тази черна статистика е следствие от голямата честота на носителство - повече от половината деца до 3-годишна възраст са носители на бактерия. Причините за тези данни са изключителната устойчивост на бактерия на външна среда, както и лесното му предаване по въздушно-капков път (например, чрез кашлица).
Носителството не означава автоматично заболяване, но, разбира се, значително увеличава риска от такова. Разпознаването на симптомите при развило се пневмококово заболяване от своя страна не е лесно, което често пречи на навременната реакция и лечение.
По тези причини пневмококовите инфекции са трудно предотвратими единствено чрез спазване на добра хигиена и ограничаване, дори максимално, на контакти с външна среда и хора. За това медицинските специалисти наблягат на факта, че ваксинацията остава единственото надеждно средство за предпазване. Това е ясно доказано и от статистиката в България след въвеждането на задължителна имунизация срещу пневмококови инфекции през 2010. Година след това няма регистриран случай на менингит или менингоенцелафалит при най-уязвимата от заболяване група - децата до 1-годишна възраст (в сравнение с 44% в периода 2007-2009).
Според имунизационния календар на България ваксинациите следва да бъдат приложени по следната схема: когато детето е на 2, 3 и 4 месеца и последна бустерна доза на 1-годишна възраст. При стриктно следване на тази схема (3+1) ваксината Синфлорикс осигурява максимална защита.
Другата добра новина за тази ваксина е, че освен осигуряването на толкова надеждна цялостна защита срещу инвазивните пневмококови заболявания, каквито са сепсисът, менингитът и пневмонията, в сравнение с останалите конюгирани пневмококови ваксини, тя осигурява и 5 пъти по-висока защита от най-честата пневмококова инфекция – възпаление на ушите или отит.