Дехидратация при диария
До обезводняване на организма се стига, когато тялото загуби прекалено много течности, а заедно с това и електролити. Сред тях от най-голямо значение са калият и натрият. Една от най-честите причини за дехидратация е диарията. Особеното на дехидратацията по време на диария е, че загубите трябва да бъдат възстановени колкото е възможно по-бързо, тъй като организмът продължава да губи течност, кето в някои случаи може да се окаже фатално. При малките деца състоянието на дехидратация е изключително опасно и може да бъде животозастрашаващо.
Симптоми на дехидратация
Лека дехидратация:
При малки деца: жажда, намален обем на урината, необичайно тъмно жълта урина, необяснима умора, раздразнителност, главоболие, сухота в устата, виене на свят при изправяне, а в някои случаи безсъние.
При бебета: повече от 6 часа сухи пелени, урина, която оставя тъмни петна на пелените и има по-силна от обичайното миризма, отпуснатост, напукани устни, плач без сълзи.
Умерена до тежка дехидратация
При малки деца: летаргия или силна сънливост, суха и сбръчкана кожа, гърчове, припадъци и хлътнали очи, главоболие, мускулни спазми, ниско кръвно налягане и виене на свят, прималяване.
При бебета: синьо оцветяване на устните, студени крака и ръце, учестено дишане, ускорен пулс, висока температура, неспособност да уринира и нежелание да приема течности, хлътнали очи, прекалена сънливост и раздразнителност, хлътнала фонтанела.
Следствия
Нелекуваната дехидратация обикновено води до шок, бъбречна недостатъчност, обърканост, ацидоза, загуба на съзнание, подуване на езика и в екстремни случаи може да причини смърт.
Причини за диария:
- Вирусни инфекции – най-често това е причината за диарията при децата. Инфекцията най-често е ротавирусна, но причината може да е и аденовирус, калицивирус, астровирус и др.
- Бактериални инфекции - когато причинителите са бактерии – най-често салмонела, кампилобактерия, Ешерихия коли или бактерията шигела.
- Паразитни заболявания – гиардия ламблия.
- Хранително натравяне – например с гъби.
- Странични ефекти от медикаменти – най-често антибиотици.
Как протича диарията?
Когато тя е причинена от вирусна инфекция – например от ротавирус, обикновено започва внезапно. В началото на болестта детето повръща, неспокойно е, вдига висока температура. Изпражненията са воднисти. При бактериална инфекция в тях може да има и кръв.
Кога да се отиде на лекар?
- Винаги, когато диарията се появи при дете по-малко от 6 месеца.
- Когато по-голямо дете, има разстройство на всеки час или дори по-често.
- Детето има признаци на средна или тежка дехидратация.
- Висока температура, която не може да се свали за повече от 24 до 48 часа.
- В изпражненията има кръв.
- Детето не спира да повръща повече от 12 до 24 часа.
- Повръщаното има зеленикав цвят или съдържа примеси на кръв.
- Коремчето на детето се подуе.
- Детето отказва да се храни и да пие вода.
- Има силни болки в областта на стомаха.
- Ако кожата и бялото на очите придобият жълтеникав цвят.
- Изпражненията на детето са редки по-дълго от седмица.
При диария и повръщане, малките деца и най-вече бебетата може да загубят голяма част от теглото си при това изключително бързо! Състоянието не е за подценяване и веднага трябва да се консултира с лекар.
Оводняваща терапия
Бебетата много бързо се обезводняват и положението неусетно може да стане сериозно, затова най-добре заведете детето на лекар.
В по-леките случаи на обезводняване, след преглед, педиатърът може да предпише на бебето специални рехидратиращи водни разтвори на електролитни соли. Купуват се без рецепта в аптеките. Продължавайте да кърмите на поискване или да давате подходящо адаптирано мляко на кърмачето (предписано ви от лекаря).
Ако дехидратацията е умерена или тежка, най-вероятно вече в болнични условия ще има нужда от венозно преливане на течности (глюкоза + електролитен разтвор).
След овладяване на диарията и повръщането, често следва период на бавно и постепенно захранване.
Някои деца може да рзвият лактозна непоносимост или алергия към белтъка на кравето мляко, което налага преминаваме към диета и безлактозно мляко.