Коликите могат да се появят през първите седмици на живот и да притесняват бебчо и родителите му до третия-четвъртия месец. Те са безобидни за здравето му, но силно го притесняват и карат да плаче. Научете се да ги разпознавате и да умеете да успокоявате бебето.
Каква е причината за появата им?
Когато бебчо излиза на бял свят, неговата храносмилателна система не е довършена. До раждането, то се е хранило чрез пъпната връв по кръвен път и е използвало много рядко храносмилателната си система и още по-малко стомаха си. Това може да е една от причините за коликите, но медицинските специалисти не са напълно сигурн, тъй като проучванията са недобре съставени и контролирани.
Как да разпознаем коликите?
Знайте, че терминът колики се използва само при здраво и добре наддаващо бебе. Най-често те се появяват следобед или привечер, след хранене. Бебето е раздразнено, притиска крака близо до коремчето си, плаче и не се успокоява, докато не пусне газ. Коликите рядко променят изпражненията, които при кърмачето са рядки и жълти на цвят. Сънят на бебето е неспокоен и външни стимули като светлина или шумове го разтройват.
Кога се появяват коликите?
Колики се появяват втората или третата седмица и изчезват на третия месец или малко след това (най-късно до шестия месец).
Коликите се появяват по-често при кърмените или при хранените с биберон деца?
И в двата случая рискът от колики е еднакъв.
Понякога коликите могат да са признак за други здравни проблеми при бебето
Съществуват хранителни разтройства, които могат да бъдат придружени от колики, като чувствителността към лактозата или алергията към белтъците на кравето мляко. Тези състояния трябва да бъдат диагностицирани с помоща на специалист и на допълнителни изследвания.
При кърмените деца съществува една грешна практика, която е да се дава всяка гърда за много кратко време. Така детето получава само предното мляко от всяка гърда и няма време да достигне до задното мляко, което е богато на мазнини и подпомага растежа. Предното мляко е с високо съдържание на лактоза и ако бебето е чувствително към нея, могат да се появят колики. За това е препоръчително детето да се кърми първо от едната гърда докато то само не я пусне и тя не умекне и след това да му се подаде другата гърда. Поради същата причина при бебетата, хранени с биберон, е препоръчително да се дава мляко с ниско или нулево съдържание на лактоза.
Друга причина за колики както при кърмачетата така и при бебетата, хранени с адаптирано мляко, е алергията към белтъците на кравето мляко. Този проблем се среща при деца с генетична предразположеност към алергии и може да бъде придружено с обрив или слуз или кръв в изпражненията. В тази ситуациа, е препоръчително кърмещите майки да ограничат консумацията на млечни продукти, а при бебета с изкуствено хранене да се дава хидролизатно мляко.
Как да успокоим бебето, страдащо от колики?
Не се опитвайте да го разсеяте от болката с игри, а му предложете ласки и близост с мама или тати. Останете спокойни въпреки писаците и плачът и проявете разбиране към малчугана. Ако не издържате на това напрежение, потърсете помощ от таткото или от някоя баба, която да ви заместо в грижите за бебето. Това са единствените съвети, който можем да ви дадем с пълна увереност.
Всички други методи са малко изпитани и техния ефект не е доказан научно. Може например да масажирате коремчето му с кръгови движения с помощта на олио, но изчакайте поне половин час след хранене. Друг евентуален метод за успокояване на бебето е да го сложите в легнало положение по корем върху ръката ви. Шепата ви придържа главичката му в леко наклонено положение, а ръцете и краката му висят от двете страни на ръката ви. Така може да се разхождате бавно люлеейки го и приказвайки му докато то не се успокои и не заспи.