Коликите са плач при бебето, който трае по-дълго от 3 часа на ден и не се дължи на медицински проблем. Срещат се при повечето бебета в различна степен.
Причини
1 от 5 бебета плачат достатъчно дълго, за да се счита това за колики. Времето за появата им варира, но обикновено засяга бебета от около 3-седмична възраст. Най-интензивни са на възраст между 4-6 седмици.
Плачът свързан с коликите обикновено се появява в края на деня. Бебетата с колики са склонни да бъдат необичайно чувствителни към различни стимули. Някои бебета имат по-голяма чувствителност към газове в червата. Някои плачат от глад, други от прехранване. Някои не могат да понасят определени храни или протеини в кърмата или адаптираното мляко. Страх, чувство на неудовлетвореност, или дори вълнение може да доведе до симптоми на колики. Когато други хора около бебето са притеснени, тревожни или депресирани, бебетата могат да плачат повече.
Колики в крайна сметка отминават. Симптомите започват да се подобряват след около 6 седмици, и като цяло премиват до 12 седмици. Ако бебето ви все още има колики след 12 седмици, трябва да посетите лекар, за да се изключи друго състояние, като наприемр рефлукс.
Симптоми
Най-често започват в едно и също време всеки ден. Обикновено бебетата с колики са най-нервни вечер.
Симптомите на колики често започва внезапно. Ръчичките на бебето може да са стиснати в юмрук, краката могат да се свиват към корема, който от своя страна може да изглежда подут. Епизодът на неспокйство може да продължи минути или часове. Той често намалява, когато бебето се изтощи, изпусне газове или се изходи.
Въпреки явната болка в корема, бебета с колики се хранят добре и обикновено наддават на тегло.
Провеждане на тестове се налага ако диагнозата е неясна.
Лечение
При бебе с колики е добре да се установят и избягват неща, които предизвикват плач, ако е възможно. Важно е също да узнаете какво повече утешава вашето бебе.
Възможно е коликите да се засилят от:
- Храни в диетата на майката при кърмене: Храните, преминали през кърмата може да повлият на вашето дете. Ако кърмите, избягвайте стимуланти като кофеин и шоколад. Опитайте се да избягвате млечни продукти и ядки в продължение на няколко седмици, тъй като те могат да причинят алергични реакции при бебето. Често сте чували, че кърмещите майки трябва да избягват броколи, зеле, фасул и други газообразуващи храни. Въпреки това, няма много доказателства, че тези храни са важен фактор.
- Мляко за кърмачета: Някои бебета могат да бъдат чувствителни към протеини в млякото за кърмачета. Преминаването на друг вид мляко може да бъде важно за някои бебета.
- Медикаменти: лекарствата, преминали през кърмата също могат да причинят плач и колики. Ако кърмите, говорете с лекаря си за лекарства, които приемате.
- Хранене: Избягвайте прехранването на бебето, или храненето твърде бързо. Ако хранене с биберон отнема по-малко от 20 минути, можеби дупката в зърното е твърде голяма или детето е много лакомо. Може да се наложи да прекъсвате храненето, за да го удължите във времето.
Автор: Д-р Ружа Панчева