Непоносимостта към лактозата е нарушена способността да се усвоява лактозата, вид захар в мляко и други млечни продукти. Лактозата нормално се разгражда от ензим, наречен лактаза, който се произвежда от клетките в лигавицата на тънките черва.
Състоянието обикновено не е опасно, но симптомите на непоносимост към лактоза може да предизвикат дискомфорт и болка, които при бебетата се изразяват в усилени колики.
Симптоми
Симптомите на непоносимост към лактоза обикновено започват 30 минути до два часа след консумиране на храни, които съдържат лактоза. Честите признаци включват:
- Диария-водниста, с остра миризма на кисело, обичайно са воднисти и излизат под налягане
- Гадене, а понякога и повръщане
- Коремни спазми или колики
- Подуване на корема
- Газообразуване
Причини
Лактозна непоносимост обикновено се причинява от понижената синтеза на ензима лактаза в тънките черва, която води до описаните симптоми. Ензимът лактаза се свързва с лактозните молекули в храната, която децата консумират и ги разграждат на две прости захари - глюкоза и галактоза, които могат да бъдат абсорбирани в кръвта.
Ако няма достатъчно от ензима лактаза, повечето от лактозата в храната (обичайно кърмата или млякото за кърмачета) се придвижва непреработена до дебелото черво, където нормалните чревни бактерии взаимодействат с нея и ферментативните процеси стават по-активни. Това води до отличителните белези на непоносимост към лактоза - газове, подуване на корема и диария.
Често бебетата засегнати от състоянието имат трудности при прием на обичайно мляко за кърмачета, но може да консумират някои млечни продукти като сирене или кисело мляко, без дискомфорт. Тези храни са продукт на ферментационни процеси, които разрушават голяма част от лактозата в млякото.
Видове лактозна непоносимост
Вроденият дефицит на лактаза е много рядко състояние за България. Обичайно е вторичен процес, който се преодолява след спазване на диета без прием на лактоза известно време. Тази форма на непоносимост към лактоза се случва, когато тънкото черво намалява производството на лактаза при следните състояния:
След боледуване – чревна или друга инфекция, дори след инфекция на дихателните пътища, операция или друг вид нарушения на функцията на тънкото черво каквато е целиакията.
При бактериален свръхрастеж - например след честа употреба на широкоспектърни антибиотици
При деца преждевременно родени-децата, родени преждевременно може да имат занижена способност да синтезират лактаза, защото този ензим се увеличава в плода в края на третия триместър.
Лечение
Прием на безлактозни млека за няколко месеца или ако детето се кърми-продължаване на кърменето предимно от едната гърда за едно кърмене и предлагане на другата при следващото. Причината е по-високото съдържание на лактоза в предната порция кърма. Понякога се налага даване на ензима лактаза като добавка към храната. Има данни, че благоприятен ефект имат някои пробиотици.
Автор: Д-р Ружа Панчева