Пневмококовите инфекции са едни от най-опасните заболявания в световен мащаб. Те са водеща причина за заболяемост и смъртност при малки деца по света.
По данни на СЗО най-малко едно дете умира всяка минута от пневмококови инфекции (менингит, сепсис, пневмония), а годишно умират приблизително 1 милион деца.
Като цяло пневмококвите заболявания се делят на 2 групи според тежестта – тежки пневмококови заболявания (наречени още инвазивни), към които спадат менингит, сепсис, бактеремия и усложнената пневмония и втора група на неинвазивните инфекции, които не са животозастрашаващи, но пък изключително чести, като например отитът (възпаление на средното ухо).
Тежките пневмококови заболявания, засягат ней-често децата под 1 година, а смъртността от пневмококовите менингити в България до 2009г преди да бъде въведена масовата имунизация срещу пневмококови заболявания при децата под 5г беше 44%. Това означава, че почти всяко второ дете, развило пневмококов менингит е починало. За съжаление не е малък и делът на преживелите деца, които имат трайни увреждания от тази инфекция, засегнала мозъчните обвивки.
„Пневмониите причиняват повече смъртни случаи при малките деца годишно, отколкото малария, морбили и ХИВ взети заедно. Тези деца, които не са под 5 години, до 85% в различните популации и страни може да са носители без да са болни. ", коментира д-р Переновска.
През 2010г, имунизационният календар на България беше обновен и в него по подобие на множество други имунизационни календари по света, беше включена като задължителна и пневмококовата ваксинация при кърмачета. Съгласно схемата разписана в календара, ваксината се поставя по схема , когато бебето навърши съответно2-3-4 месец и последна доза, когато навърши 1 година. Спазването на правилната схема е предпоставка за ефикасната защита на бебето от тези тежки и животозастрашаващи заболявания.
Важно е да споменем, че от 2010г насам в България децата се имунизират с пневмококвата ваксина Синфлорикс. Тя е съвместима с останалите ваксини в имунизациония календар и няма основание майките да се притесняват от едновременното и приложение с петвалентана ваксина срещу ДТК, полио и хемофилус инфлуенце тип В. И вече имаме първите директни резултати от въвеждането на масовата пневмококова ваксинация в България – през 2011г за първи път в България не е отчетен нито един случай на менингит или менингоенцелафалит при деца между 0 и 1г – най-уязвимата възраст за тези заболявания.