Диарията е често срещано явление при кърмачетата, особено през зимния период. Много е важно детето да бъде наблюдавано, за да се избегне рискът от обезводняване, което може да бъде опасно.
При кърмачетата най-честите причинители на диарията са вирусите. По-рядко разстройството може да се дължи на бактериална инфекция, алергия или прием на лекарство, например, антибиотик. Диарията се изразява във водни или кашкави изпражнения, които могат да бъдат съпътствани с повръщания, висока температура или болки в корема.
Най-добре е да се консултирате с лекар. За да се избегне риска от обезводяване, може да се използва стандартизиран електролитен разтвор, който се продава в аптеките. Той съдържа, освен вода, нужните йони, като натрий, калий и хлор.
Препоръчително е да наблюдавате теглото на бебето и ако загубата е повече от 5-10%, трябва задължително да се консултирате с лекар.
Ако бебето е на кърма или биберон, храненето продължава по същия начин. Избягвайте да му давате чиста вода, която не е адаптирана. Ако бебето вече е захранено, не го насилвайте, а му дайте моркови, ориз, сухари, ябълка. Като течности, може да му предложите оризова вода, чай от шипка, джоджен, подсолена и едновременно подсладена вода.
При по-тежките обезводнявания, признаците са умора, сенки под очите, загуба на тегло, суха уста, липса на сълзи, когато бебето плаче. В този случай не губете никакво време и се свържете незабавнно с медицински специалист.
Запекът е честа причина за притеснение при родителите. Съществуват различни определения за децкия запек, които варират според световните организации. Едно от тях го определя като ситуация, в която изпражненията са нередовни (по-малко от 3 пъти на седмица) и с втвърдена консистенция. Дефекациите са болезнени и съпроводени с усилие, а на размер са обемни и топчести. В този случай може да се получат охлузвания на ануса, водещи до появата на кръв и слуз.
Най-често срещания запек при децата се нарича функционален, което означава, че той не се дължи на някоя болест. Често са намесени хранителни фактори или такива, свързани със средата, в която живее бебето. Например, периода на преминаване от гърда към биберон може да бъде придружен с лек запек, но този проблем е само временен. Друг пример е смяната на кърмата с адаптираното мляко или захранването.
Стресът е друг фактор, който може да доведе до запек. Например, момента, в който бебето тръгва на ясла и се откъсва от майката, може да бъде причина за запек. Недостатъчното оводняване, особено през лятото, е друга причина за запек.
Ако бебето е на кърма, продължете с кърменето, а, ако вече сте започнали със захранването, помислете най-напред за диетични промени. Употребата на лекарствени продукти трябва да бъде само по лекарско предписание. Най-често се използват произволни на лактулозата, както и овлажнители, които да помогнат за евакуацията на изпражненията. Практикуването на клизма трябва да остане изключение и само по лекарски съвет и обяснение.
Ето някои полезни съвети, за да избегнете запека: не слагайте голямо количество брашно в биберона, давайте често вода на бебето, особено през лятото. Наблегнете на плодове и зеленчуци, съдържащи по-голямо количество целулоза като пюре от сливи, тиква, грозде, овесени ядки, зелен боб.
За да облекчите бебето, може да масажирате коремчето му по посока на часовниковата стрелка, както и да притиснете крачетата му към коремчето.