

Зареждане на видеото ...
Антибиотиците - защо и кога - част 1Антибиотиците - защо и кога - част 1
Антибиотиците са едно от най-важните медицински и фармакологични открития на 20в. Представляват химични вещества с органичен произход, най-вече продуцирани от микроорганизми, които подтискат или напълно спират развитието на други микроорганизми. За пръв път антибиотика пеницилин е открит през 1928 г. от Александър Флеминг. Той е наблюдавал подтискащото действие на плесенните гъби „пенициллиум нотатум“ срещу микроорганизмите причинители на гнойни инфекции. Едва през 1939г. Флори и Чейн успели да изолират чист пеницилин и през 1941г. получават нобелова награда за това откритие заедно с Флеминг.
Самото наименование антибиотици е дадено през 1944г. От Вексман. С развитието на медицинската наука и фармацията вече има и полусинтетични и синтетични аналози на тези продукти - благодарение на тях са спасени милиони животи. Днес употребата на антибиотиците решава здравословни проблеми, които преди няколко десетилетия са предизвиквали смъртоносни епидемии. В края на 19в. И началото на 20в. Прости инфекции като стрептококови ангини, синузити, бронхит и пневмония са били много сериозен проблем и често са водели до трайни, дори животозастрашаващи усложнения, в повечето случаи завършващи фатално.
Човешкото тяло е обитавано от милярди бактерии, повечето от които не причиняват заболявания, а дори осигуряват нормалната работа на органи и системи, чрез специфичната микрофлора. Тези се наричат сапрофити.
Нашите приятели | Връзки | Секции | За нас |