
Бенките при децата
Бенките са струпвания на меланоцитни клетки, пигментни клетки в кожата, които са разположени на различна дълбочина. Те могат да бъдат надигнати на нивото на кожата, както да имат различен цвят – светлокафеви до тъмнокафяво черно.
Много важно е при тези вродени образувания да се консултирате навреме с дерматолог, тъй като разположението им в областта на шията, главата или други части на тялото може да е съпроводена и с други генетични нарушения във формирането на кожата.
Много често децата се раждат с т.нар. родилни петна. За тях е характерно, че са на нивото на кожата, нарастват с кожата и нарастват с възрастта на детето и обикновено остават за цял живот, без да се променят съществено.
Лунички – Луничките са характерни за слънцеизложените части на тялото – гърба, носа, бузите, горната част на раменете. Те се засилват през лятото и обикновено избледняват през зимата. Характерни са за по-светлите кожи.
Себорейни брадавици – Те са характерни за по-пораснали деца, обикновено са надигнати, тъмнокафяво черни на цвят и в развитието си придобиват вид на карфиол, на цветно зеле и могат да се отронват парченца от тях.
Деца, които имат повече бенки по тялото, не трябва да бъдат излагани на слънце без слънцезащитен фактор, като особено трябва да се набляга на местата, където имаме вродени меланоцитни лезии, особено тези, които са с по-големи размери.
Най-честите усложнения, които настъпват, са разраняване, възпаления и други.Много често, особено при бенки, които са вродени и при които има израстване на косми се възпаляват косми на масните молекули.
Най-важното нещо е да се следят размера, границите, цвета, симетрията на бенките при децата и ако има някакви проблеми, някакво развитие, нещо, което да ви направи впечатление, задължително се консултирайте с дерматолог, особено ако става въпрос за по-големи вродени образувания.