
Ларингит
Ларингитът е една от най-честите причини за болнично лечение на деца от ранна детска възраст. Ларингитът представлява възпаление на ларинкса или както още е известен - на гръкляна. Във връзка с разположението на гласните връзки в него, най-типичния белег за това страдание и за наличието на възпалителен процес, независимо от неговара причина, е промяната в гласа.
Ларингитът се дели на две остновни форми: остър и хроничен. Най-често острият ларингит се разделя на две основни групи: инфекциозен и неинфекциозен. В ранната детска възраст, най-често острият ларингит бива инфекциозен, като основната причина за това е вирусна инфекция или както още се нарича - простуда или грип. Различни дихателни вируси могат да причинят това заболяване, като най-често ларингитът започва като самостоятелно заболяване, често и внезапно, а понякога е последица на прекарано остро възпаление на гърлото, на трахеята, на бронхите или пневмония. Може да съпътства други инфекциозни заболявания, като грип, морбили, понякога скарлатина. Много по-рядка причина за инфекциозния остър ларингит са бактериалните инфекции.
Неинфекциозния ларингит се причинява от механични или химични дразнители на ларинкса, като прах, пушек, пари, дразнещи газове, а много често и при прекомерна употреба (при възрастните) на тютюн или алкохол. Важно тук е, че не само активното, но и пасивното тютюнопушене, т.е. пасивното вдишване на тютюнев дим, може да бъде причина за появата на неинфекциозен ларингит.