
Счупвания и пукване на костите при децата
Основно, важно и задължително правило при всяка травма е да има веднага обездвижване. В положението, в което се намира крайника, независимо дали има деформация или не, не бива да се правят опити за корекция на положението на костите, ако човек се намира в извънболнични условия от неквалифицирани лица.
Това, което човек може да направи в този случай, е да си направи една саморъчна шина, т.е. някаква дъска, твърд картон обвит във вестник, чист плат. Тази шина е добре да обхване една става под мястото на увредата и една става над мястото на увредата. Поставя се мек плат под твърдите плоскости, превръзка през врата, за да може да се осигури опора, ако става дума за счупена ръка. За да няма разместване, освен че не се прави никакъв опит за наместване на някаква деформация, трябва да се отстранят дрехите от ранената част на крайника без да се налага сила върху него. Ако трябва дори, дрехата може да бъде прерязана.
Второто основно нещо е да се постави лед по възможност върху наранената област, като предварително се увива леда в кърпа или нещо, просто да няма директен контакт леда с кожата. Поставя се за около 10-15 мин. на всеки час до намесата на лекар. Ледът намалява отока на наранената област, намалява и болката. Никога не се прилага топлина в първите 24 часа, защото тя ще увеличи отока, както и болката.
В случай, че има наличие на открита рана, през която даже понякога се вижда кост, това което е необходимо да се направи е да се притисне раната с чиста марля или чист плат, без да се промива с вода.