

Зареждане на видеото ...
Развитие на хранителните механизми - сукане, дъвкане, пиене и защо са важни за говорните уменияРазвитие на хранителните механизми - сукане, дъвкане, пиене и защо са важни за говорните умения
Хранителните механизми са важна част от развитието на детето.
За хранителните механизми са важни примитивните рефлекси, които действат още преди самото раждане. Това са смукателният рефлекс, рефлекса на преглъщане, на търсене, защитните рефлекси, рефлекс на повръщане, на кашляне.
Как детето разпознава къде е гърдата на мама ?
Освен чрез кожния контакт, има един съвършен механизъм , който природата е създала за да помогне на във връзката майка-дете. Детето намира гърдата на мама, чрез обонянието си, което е развило още в утробата на своята майка.
Защо е важно детето да лапа ръцете си, както и да лапа различни предмети ?
Един от защитните рефлекси, който имат децата е т.н. повръщателен рефлекс, който в ранните месеци се активизира още в средата на устата. Хубаво е да се измества и да се оптимизира малко по-назад в устата на бебето, което се случва точно с това лапане на различни предмети. И така, когато дойде момента със захранването, то няма да отхвърля лъжичката като чужд и странен предмет. Освен това чрез стискането с челюстите на различно играчки, то започва да тренира уменията си за произнасяне на ритмични срички.
Защо е важно детето да приема и обработва твърда храна ?
Не е нужно детето да има зъби за да може да дъвче. Дъвкането е свързано с една профилактика на анатомични и физиологични процеси, които се отнасят към слуховата обработка и значението на звуците за детето. Мускулните групи, които децата тренират при преглъщане и дъвкане, масажират тъканите около евстахиевите тръби и тя винаги е в една добра проходимост, основен фактор за слуховата обработка и съответно за развитието на самия говор.
В тренирането на хранителните механизми едно дете постига една добра координация, сработване, сръчност, която по-късно обезпечава добрите механизми или самия говор.
Нашите приятели | Връзки | Секции | За нас |