

Зареждане на видеото ...
Храносмилателни разстройства - част 1Храносмилателни разстройства - част 1
Леки храносмилателни разстройства, или в медицинската наука термина е функционални гастроентестинални нарушения. Класифицираме ги според римски критерии – това е една конференция в Рим, проведена от 2006 г. и те се изразяват в следната класификация:
- детска регургитация – най-често между 1 и 6-месечна възраст;
- детска руминация – след 4-5-месечна възраст;
- циклично повръщане – появява се обикновено след 1 година;
- детски колики – най-често между 1 и 4-месечна възраст;
- функционална диария – много често след 1-годишна възраст;
- кърмаческа дисхезия – появява се между 1 и 6 месеца;
- функционален запек – най-често между 4 и 6-месечна възраст.
Симптомите на тези гастроентестинални нарушения ги разглеждаме от страна на горния храносмилателен тракт, който включва хранопровод, стомах и дванадесетопръстник и се изразяват в следното: гадене, хълцане, регургитация. Регургитацията представлява неволево връщане на на хранопроводно или стомашно съдържимо, обратно към устата. Свързва се със слабост на долния или горния езофагеален сфинктер. Руминацията е хранително разстройство, при което новороденото връща част от приетата храна, след което отново я дъвче и я поглъща. Друг симптом от горния храносмилателен тракт е повръщането, както и отказа от храна.
От страна на долния храносмилателен тракт, който включва тънкото и дебелото черво, проявите са предимно болки в корема, както и подуване и метеоризъм.
Нашите приятели | Връзки | Секции | За нас |