

Зареждане на видеото ...
Отит при кърмачетаОтит при кърмачета
Отитите са едно от най-честите заболявания в детска възраст.
Какво е отит?
Заболяване което засяга ушите. Може да бъде едностранно или да засегне и двете уши. Причинителите са бактерии и вируси и в много редки случаи гъбички.
Какви видове отит разпознаваме:
- Според характера на протичане: остър и хроничен
- Според топологията или мястото където се развива инфекцията: външен, среден и вътрешен отит.
Външният отит засяга външният слухов проход и кожата с нейните придатъци: косми, жлези, фоликули. Той протича по-леко.
Вътрешният отит засяга костите или вътрешните слухови части. Този отит по правило протича доста по-тежко при децата.
Средният отит е най-често срещан. Той засяга средното ухо.
Какви са причинителите на тази инфекция?
Клиничната картина при отита е многообразна, тя започва като едно общо неразположение. Може да има температура, хрема, лека кашлица. Отита рядко започва като самостоятелно заболяване. Обикновено той се развива на фона на друга подлежаща патология. Много често децата отказват и да се хранят защото по време на преглъщане и дъвчене те изпитват силна болка.
Каква е честотата на отитити?
Това са едни от най-честите инфекции засягащи 80% от децата под 3 годишна възраст. При 40% от децата отита редуцира – веднъж появил се той се явява отново и отново.
Защо отита е толкова често срещано заболяване?
Едната причина е недоразвитата, слаба имунна система на детският организъм. От друга страна, спецификата на детският организъм, анатомията на ушите, на ушните канали (евстахиевите тръби са по-къси, по–широки и по хоризонтално разположени) оказва силно влияние на податливостта на детският организъм на отит.
Причинителите на отита
Вирусите и бактериите, но много често причинителите са смесени. Вирусните отити протичат по-леко, но и при тях може да се стигне до усложнение. Бактериалните инфекции протичат по-тежко и дават много повече усложнения, много по-често водят до трайно увреждане и загуба на слуха.
Кои бактерии са отговорни за бактериалните отитти?
Това са хемофилус инфлуенце тип б и стрептококос пневмоний. Тези две бактерии са основните причинители на всеки отит. Ние обръщаме особено внимание на стрептококос, защото тези бактерии причиняват една голяма група заболявания, наречени пневмококови заболявания. В тази група се включват: ларингит, синузит, отит, пневмонии, сепсис, менингит и други. За това ние държим да предпазим децата от този пневмокок и за щастие през 2010 г. у нас имунизационият календар беше обновен и започнахме да правим тази ваксина срещу пневмококите.
През 2007-2009 г. у нас смъртността от пневмококов менингит при децата беше 44 %. През 2011 г. няма отчетен случай на дете с пневмококов менингит от 0-1 годишна възраст.
Хемофилус инфлуенце тип б. След въвеждането на 5-валентната ваксина той вече не води до отити и други инвазивни заболявания.
Как да лекуваме отитите?
Лечението е симптоматично, като слагаме капки в носа на детето. Даваме му обезболяващи и противо-температурни средства. Ако имаме бактериална инфекция, тогава ние прилагаме и антибиотично лечение, то е задължително и трябва да се проведе достатъчно дълго време.
Нашите приятели | Връзки | Секции | За нас |