HPV вирусът се предава при полов контакт или при контакт кожа с кожа.
Известни са над 100 типа папиломни вируси, доказано високорискови са 15 от тях . Заразяването предизвиква мутация на клетките на маточната шийка и съответно рак.
Много хора, които са се заразили с вируса, дори не знаят, че са преносители, тъй като няма ясно изразена симптоматика. В голям процент от случаите, за съжаление, появата на симптоми е признак за вече напреднало заболяване.
Така че партньорите често си предават вируса, без дори да знаят, че са заразени.
До 80% от сексуално активните жени се заразяват с човешки папиломен вирус в даден момент от живота си. Презервативите не предпазват напълно от предаване на вируса, но силно намаляват риска от предаване на инфекцията, което обикновено става почти веднага след началото на полов живот.
Човешкият папиломен вирус поразява над 1.4 милиона жени по целия свят и представлява вторият по честота злокачествен тумор при жените на възраст между 15 и 45г. и втората по честота причина за смърт при жените с онкологични заболявания след карцинома на гърдата.
В България всеки ден една жена умира от рак на маточната шийка.
Предпазни мерки
Основни предпазни мерки срещу човешкия папиломен вирус са ваксинацията и редовните прегледи.
Ваксината се прилага под формата на инжекция от лекар или медицинска сестра. Тя е предназначена за момичета на възраст над 9 години.
Прилагат се общо три инжекции по схема.